رولزرویس فانتوم

خودروهای برقی

چیزی که اکثر افراد در مورد خودروی برقی از آن لذت می‌برند، عدم وجود سروصدا و نویز است. برای اکثر مردم (البته نه عاشقان خودروهای بنزینی)، خودروی الکتریکی به عنوان وسیله نقلیه ساکت و کم‌صدا شناخته می‌شود و این موضوع تقریبا برای همه قابل درک است. افرادی که به دنبال وسیله نقلیه کم‌صدا هستند، بهتر است خودروی برقی استفاده کنند تا از این مزیت بهره ببرند. اما آیا می‌دانید کم‌صداترین خودروی جهان چیست؟

ماشین

رولزرویس فانتوم

پاسخ ممکن است برای خیلی از افراد عجیب باشد و همان‌طور که حدس زده‌اید، این خودروی کم‌صدا رولزرویس فانتوم است. یکی از بهترین محصولات سبد رولزرویس که از پیشرانه ۶.۷۵ لیتری خورجینی ۱۲ سیلندر استفاده می‌کند، چنین پیشرانه‌ای می‌تواند ۵۶۳ اسب بخار قدرت و ۹۰۰ نیوتن‌متر گشتاور در اختیار راننده خود قرار دهد.

طی سال‌های متمادی، عایق‌گذاری صوتی فانتوم (Phantom) به یکی از مشخصه‌های اصلی این برند تبدیل شده است. چند نسل از رولزرویس فانتوم که هنوز هم در سبد محصولات خودروساز گودوود قرار دارد، با افتخار به عنوان کم‌صداترین خودروهای جهان شناخته‌ شده‌اند. اما با توجه به این نکته که خودروهای برقی نیز صدای کمی تولید می‌کنند، باید رقابتی بین دو طرف انجام شود.

خودروی برقی در جاده و مسیرهای شهری (جاهایی که نیاز به سرعت کمی دارد) بسیار آرام و کم‌صدا عمل می‌کند، اما تقریبا به اندازه رولزرویس فانتوم نمی‌تواند در این زمینه خوب عمل کند. روشی که در ویدئو برای آزمایش کم‌صدا بودن خودروی الکتریکی و رولزرویس فانتوم مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممکن است قابل اطمینان نباشد، اما همین آزمایش به ظاهر نامطمئن نیز حاوی نکات قابل توجهی برای بینندگان است. با دقت در آزمایش‌ها به این نتیجه می‌رسیم که علت کم‌صدا بودن رولزرویس فانتوم به نوع پیشرانه استفاده شده زیر کاپوت بستگی ندارد، بلکه به شیوه عایق‌گذاری صدا نسبت به فضای داخلی خودرو ربط دارد.

بیشتر بخوانید  با بخشی از ویژه برنامه های مختلف سیما در ایام نوروز آشنا شوید

اجزای تشکیل دهنده

همان‌طور که احتمالا خیلی خوب می‌دانید، بیش‌تر صدای وارد شده به داخل کابین در بزرگراه از لاستیک‌ها، برخورد هوا به شیشه جلو و تغاری گلگیرها ناشی می‌شود. به همین دلیل در رولزرویس فانتوم از پنجره‌های دوجداره، لایه عایق اضافی برای تغاری گلگیرها و تعداد کفپوش و فرش بیش‌تر در کف خودرو استفاده شده است. در نتیجه حتی صدای پیشرانه خورجینی ۱۲ سیلندر در زیر کاپوت نیز نمی‌تواند وارد اتاق شود و رولزرویس فانتوم بسیار آرام به نظر می‌رسد، طوری که انگار این خودروی بنزینی با سرعتی کمتر از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در بزرگراه حرکت می‌کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *