از نسخه‌های غیررسمی تلگرام استفاده نکنید!

متن باز، خوب یا بد؟

قابلیت متن باز بودن اندروید باعث شده هرکسی که بخواهد، بتواند یک نرم افزار برای گوشی های دارای این سیستم عامل بسازد و این یک قابلیت خوب است ولی از جنبه های بد آن میتوان به بدافزارهای نوشته شده به وسیله ی هکر ها اشاره کرد. همانطور که از آمار و ارقام پیداست، نرم افزار پیام رسان تلگرام در حال حاظر پرمخاطب ترین پیام رسان در میان ایرانیان است. به همین علت تعداد بالایی از نسخه های غیر رسمی از این نرم افزار به وجود آمده است و هکر ها نیز از این فرصت را غنیمت شمرده و بدافزارهای خود را همراه پیام های تبلیغاتی گوناگون منتشر میکنند. به دلیل متن باز بودن تلگرام، کاربر میتواند به سادگی بنا به هدف کد های نرم افزار را تغییر داده و منتشر کند.

متن باز بودن این برنامه باعث به وجود آمدن نسخه‌های غیررسمی فراوانی شده است. مهاجمان نیز از این فرصت استفاده کرده و بدافزارهای مختلفی را در این قالب منتشر می‌کنند. این نسخه‌های غیررسمی که در گزارش منتشر شده از طرف مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) به آن‌ها اشاره شده،  نسخه‌هایی با نامcom.telegram.test[x] هستند که در زمان‌های مختلف منتشر شده‌اند.

یکی از این بدافزارها که اوایل بهمن‌ماه در تلگرام شناسایی شد، سرویس تماس صوتی و تصویری تلگرام است. اگرچه بعد از شناسایی این برنامه، دسترسی به این برنامه توسط تلگرام مسدود گردید و در حال حاضر هرگونه دسترسی به سرویس و لینک‌های منتشرکننده مسدود شده، اما نکته مهم اینجاست که این برنامه نسخه‌ ۱۱ این بدافزار است و قبل از آن هم نسخه‌های گوناگون با نام های گوناگون در اینترنت منتشر شده بود.

بیشتر بخوانید  مشخصات گوشی هوشمند جدید ال جی

نسخه‌های بدافزاری، شبیه همان تلگرام اصلی

نتایج حاصل از بررسی هفت نسخه از این بدافزار نشان می‌دهد که این برنامه شباهت بسیار بالایی با نسخه رسمی تلگرام دارد. در واقع این بدافزار هیچ مجوز، سرویس و فعالیت بیشتری نسبت به تلگرام رسمی نداشته و تنها یک پنجره هشدار به آن اضافه شده است. کد تمامی نسخه‌های این بدافزار مشابه هم است و تنها جمله مربوط به تبلیغ آن متفاوت است. حجم تمامی نقطه‌ها نیز ۱۳.۹ مگابایت است که با حجم برنامه تلگرام همگانی دارد. آخرین نسخه کنونی تلگرام ۴.۷.۱ است که این بدافزار بر اساس نسخه ۴.۶.۰ توسعه یافته است.

سرویس‌های تلگرام بدون فیلتر، لایو استوری تلگرام، طبقه‌بندی چت‌های تلگرام، حالت روح تلگرام، یافتن کاربران تلگرامی نزدیک خود، مکان‌یاب دوستان تلگرام و سرویس تماس صوتی و تصویری تلگرام بدافزارهایی هستند که با عناوین مختلفی منتشر می‌شوند.

با توجه به انتشار وسیع این اپلیکیشن و بررسی‌های فنی انجام‌گرفته، جزییات فعالیت بدافزارها مشخص شد. گستردگی انتشار نشان می‌دهد کاربران تا چه حد در برابر حملات مشابه آسیب‌پذیر هستند. بنابراین لازم است کاربران به هیچ عنوان از منابعی غیر از بازارهای رسمی اپلیکیشن، نرم‌افزاری از جمله نسخه غیررسمی و تاییدنشده تلگرام را دانلود نکنند، به‌روزرسانی برنامه‌ها را نیز از فروشگاه‌های اپلیکیشن معتبر دریافت کرده و به تبلیغات فریبنده توجه نکنند. البته پیشنهاد میشود  نرم افزار دلخواه را فقط و فقط از فروشگاه رسمی گوگل دانلود کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *