گرانترین الماس های جهان

الماس: یکی از زیباترین ساخته های طبیعت

این سنگ قیمتی که از محبوبیت ویژه ای نزد بشر برخوردار است آنچنان که لقب هایی همانند منبع نور و یا ستاره ی امید را به خود گرفته است. عواملی در تعیین  ارزش و قیمت الماس نقش دارند از قبیل رنگ، شفافیت، وزن، جنبه ی تاریخی و فرهنگی و همچنین تعداد زوایا

در این مقاله شما را با ۱۰ مورد از گرانترین الماسهای جهان آشنا خواهیم کرد

قلب جاودانه-۱۶ میلیون دلار

مهمترین عاملی که سبب شده این الماس ۲۷.۶۴ قیراتی در این لیست قرار بگیرد رنگ آبی کمرنگ و البته یکدست آن است. بدون هیچگونه سایه ی مشکی یا خاکستری. شانس استخراج اینگونه الماس از معادن الماس معتبر فقط یک دهم درصد میباشد.

گرانترین الماسهای جهان

صورتی مطلق-۲۳.۲ میلیون دلار

یک الماس با تاریخ ۲۴۴ ساله است. تنها ۱۸ الماس به رنگ صورتی با وزنی بالای ۱۰ قیرات کشف شده اند و البته هیچ کدام از آنها نمیتوانند رنگ صورتی را به این شفافیت نمایش دهند. دلیل نام گذاری این تکه الماس.  رنگ یکدست و کامل آن است چون معمولا الماس های صورتی ته رنگی از خاکستری، نارجی و یا بنفش را در خود دارند. در سال ۲۰۰۹ در یک فروش مزایده این الماس به یک خریدار ناشناس به مبلغ ۱۰,۷۷۶,۶۶۰ دلار فروخته شد.

گرانترین الماسهای جهان

الماس ویتلزبش- ۲۳.۴ میلیون دلار

این الماس که هم جزو جواهرات تاج اتریشی بوده هم باواریایی، با ۳۵.۵۶ قیرات در اواسط ۱۶۰۰ میلادی کشف شده و آخرین نمایش عمومی این الماس در سال ۱۹۲۱ در طی مراسم به خاک سپاری لودویچ سوم باواریا مربوط میشود. در سال ۱۹۵۱ در طی رکود اقتصادی این الماس از مالکیت خانواده ی ویتلزبش در آمد تا اینکه در سال ۲۰۰۸ به یک جواهر ساز به نام لارنس گرف (graff) فروخته شد. در آن زمان این الماس گرانترین الماس فروخته شده نام گرفت. همچنین مالک کنونی این الماس حامد بین خلیفه  امیر اسبق قطر میباشد.

بیشتر بخوانید  ده گانه ی برترین برند های تولید ساعت

گرانترین الماسهای جهان

آبی وینستون- ۲۳.۸ میلیون دلار

این سنگ قیمتی در فروش جواهر ژنو با قیمت ۲۳.۸ میلیون دلار به شخصی بنام هری وینستون فروخته شد و گرانترین الماس آبی رنگ لقب گرفت.

گرانترین الماسهای جهان

ستاره ی صورتی- ۲۵ میلیون دلار

این الماس ۵۹.۵۰ قیراتی در سال ۱۹۹۹ از معدن De Beers استخراج و بیست ماه برای تراشیدن ان زمان صرف شد. این سنگ قیمتی در سال ۲۰۰۳ برای  اولین بار به صورت عمومی رونمایی شد.

گرانترین الماسهای جهان

الماس صد ساله ی De Beers – صد میلیون دلار

با وزن ۲۷۳.۸۵ قیرات. از نظر اندازه سومین الماس بزرگ جهان است که از معدن پریمیر کشف شده. همان معدنی که الماس کولینان ( که در ادامه به آن خواهیم پرداخت) استخراج شده است. البته سنگ اصلی (تراش نخورده) ۵۹۹ قیراتی بود. نامش هم از جشنواره ی که در سال ۱۹۸۸ برای معادن DE BEER برگزار شد، گرفته شده است. این قطعه سنگ در سال ۱۹۹۱ رونمایی شد، البته از صاحب فعلی اطلاعی در دست نیست.

گرانترین الماسهای جهان

الماس امید- ۳۵۰ میلیون دلار

برخلاف اسم زیبایش این الماس نفرین شده تقریبا بیشتر مالکین سابقش را از پای در آورده است.

رنگ این الماس به ظاهر آبی است ولی وقتی در زیر نور فرا بنفش قرار گیرد بواسطه ی داشتن اتم های boron به رنگ قرمز در می آید. این الماس از معدن کولار در دهه ی ۱۶۰۰ میلادی در هند استخراج شده است و نامش هم از نام یک خانواده ی لندنی که چند سالی صاحب این الماس بوده اند، به ارث برده شده است.

گرانترین الماسهای جهان

کولینان- ۴۰۰ میلیون دلار

زمانی که این سنگ گرانبها با وزن ۳،۱۰۶،۷۵ قیرات (۶۲۱.۳۵ گرم) در منطقه ی کولینان در افریقای جنوبی استخراج شد بزرگترین الماس جهان لقب گرفت. ۹ الماس دیگر از این تکه سنگ ساخته شده و شکل گرفتند. تمام ۹ سنگ جزو جواهرات تاج بریتانیا هستند. کولینان ۱ یا همان ستاره ی افریقا با وزن ۵۳۰.۲ قیرات بزرگترین الماس جهان بود البته تا زمانی که الماس دیگری بنام golden jubilee  که با وزن ۵۴۵.۶۷ قیرات که دقیقا از همان معدن استخراج شد مقام اول را از آن خود کرد.

بیشتر بخوانید  بهترین گوشی ها از نظر عمر باتری کدام اند؟

گرانترین الماسهای جهان

الماس سنسی – بدون قیمت

نکته ی قابل توجه در این الماس اولا رنگ زرد رنگ آن است، دوما شکل متقارن آن. بر اساس افسانه ها مالک این الماس گورکانیان بوده اند. هم اکنون این الماس در موزه لوور پاریس در گالری آپولو نگه داری میشود.

گرانترین الماسهای جهان

کوه نور – بدون قیمت

و اما مشهور ترین سنگ جهان

همانگونه که می دانیم،دو الماس دریای نور و کوه نور ، به عنوان زوج یکدیگر شناخته میشوند. وزن اولیه سنگ گرانبها ۱۸۶قیراط (معادل ۳۷.۲ گرم) بوده است، ،اما وزن کنونی آن پس چندین مرتبه تراش به ۶/۱۰۵ قیراط (معادل ۶/۲۱ گرم)کاهش یافته است.

این سنگ قیمتی جز جواهراتی است که از قلعه باستانی گلکنده در کشور هند بدست آمده است. گلکنده یک شهر باستانی ویران شده است که از قدیمی ترین مراکز تولید و تجارت الماس جهان به حساب می آید. این منطقه به دلیل وجود معادن متعدد سنگهای قیمتی، گوهرهای فراوانی را به اقصی نقاط دنیا صادر کرده است.

بر این اساس روایات، کوه نور توسط میرزا محمد میر به پادشاه گورکانی هدیه داده شده است. پس از آن نادرشاه افشار در لشگر کشی به هند درسال ۱۷۳۸ میلادی ، این الماس را به همراه الماس دریای نور و بسیاری از جواهرات دیگر به ایران آورد. جالب است بدانید که زمانی که این الماس به دست نادرشاه رسید، به سرعت شهرت یافت و به همین دلیل نام کوه نور به خود گرفت. این الماس گرانبها پس از مرگ نادرشاه توسط احمدشاه درانی به افغانستان منتقل شد و به دست شاه شجاع رسید. این حکومت نیز مدت زیادی دوام نیاورد و الماس توسط سرداری هندی ملقب به شیر پنجابه هند یعنی زادگاه خود بازگشت. پس از چند سال کوه نور، به دست کمپانی هند شرقی بریتانیا افتاد. در نهایت درسال ۱۸۴۹ کوه نور به انگلستان منتقل و در سال ۱۸۵۱ به ملکه ویکتوریا تقدیم شد.

بیشتر بخوانید  خانه ای که تمام اجزای آن برعکس است

از آن سال به بعد الماس کوه نور در انگلستان و در کنار باقی جواهرات سلطنتی نگهداری شده و حتی در بعضی مراسم، بر روی تاج ملکه الیزابت خودنمایی می کند. جالب است بدانید کهذوالفقار علی بوتودر سال ۱۹۷۶ از جیمز کالاهان درخواست کرد که این الماس را به مالک اصلی پاکستانی آن پس دهند. اما مطمئناَ هیچ کشوری از چنین الماس بزرگ و گرانبهایی بی دلیل چشم پوشی نمیکند.

گرانترین الماسهای جهان

گرانترین الماسهای جهان

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *