OLED یا LED، کدام تلوزیون بهتر است؟

در سال ۲۰۱۳ زمانی که تلوزیون های OLED وارد خانه ها شدند سطح جدیدی از میزان رنگ مشکی و نمایش عالی رنگ ها را به خریداران هدیه دادند. البته نکته ی منفی در این تکنولوژی میزان روشنایی تصویر بود که نمیتوانست با تلوزیون های LED/LCD به رقابت بپردازد. همچنین از لحاظ قیمتی نیز بسیار گرانتر از تلوزیون های LED/LCD بود. اما با گذشت زمان، تلوزیون های OLED روشن تر شده اند و قیمت آنها نیز کاهش یافته است ولی همچنان تلوزیون های LED دارای مزایای قابل توجهی هستند. میخواهیم این دو تلویزون با دو فناوری مختلف را با هم مقایسه کنیم و نقاط مثبت و منفی هر کدام را اکتشاف کنیم.

LED چیست؟

LED به معنای دیود های ساطع کننده ی نور میباشد(light-emitting diode). ای ای دی ها از طریق حرکت الکترون ها درون یک نیمه رسانا تولید نور میکنند. در این تلوزیون ها بجای لامپ فلورسنت از سیستم نورافشانی LED استفاده می شود که به همین دلیل میتوانند روشنایی تصویر را به حد زیادی بالا ببرند.

OLED چیست؟

برای ایجاد یک تصویر در تلویزیون تنها نیاز به نورهای قرمز، سبز و آبی دارید. OLEDها در واقع با عبور جریان الکتریسیته از موادی که این رنگ‌ها را تولید می کنند، کار می کنند. هیچ تکنولوژی تلویزیون دیگری این طور مستقیم نور را به وجود نمی آورد. LCD از فیلتر رنگ و مایع کریستالی بر روی نور پس زمینه بهره می‌برد و پلاسما نیز از نور ماوراء بنفش تولید شده توسط بسته‌های گازی که فسفرهای رنگی قرمز، آبی و سبز را تحریک می‌کنند، بهره می‌برد. مهم‌ترین برتری OLEDها آن است که هر پیکسل بصورت مستقیم نور ساتع می‌کند.

بیشتر بخوانید  افشا مشخصات Vivo X30 پیش از رونمایی

در حال حاظر کمپانی ال جی تنها تولید کننده ای است که از فناوری OLED در تلوزیون های خود استفاده میکند. البته بنا به قراردادی که بین ال جی و سونی بسته شده است، به سونی این اجازه را میدهد که از پنل های OLED ال جی در تلوزیون های خود استفاده کند، همانند تلوزیون های سری براویا.

کدام بهتر است OLED یا LED/LCD؟

میزان رنگ مشکی

توانایی یک نمایشگر برای تولید رنگ مشکی نقش بسیار مهمی را برای تولید یک تصویر با کیفیت ایفا میکند. هرچه قدر رنگ مشکی تصویر، عمیق تر باشد کنتراست بین رنگ ها بیشتر شده و رنگ ها را خیلی بهتر به نمایش خواهد گذاشت. در این مورد تلوزیون های OLED بدون شک برنده ی میدان خواهند بود.

میزان روشنایی

در این مورد تلوزیون های LED عملکرد بهتری را از خود نشان میدهند. البته تلوزیون های OLED نیز از روشنایی قابل ملاحظه ای برخوردار هستند اما مشکل اینجاست که نمیتوان از تمام قدرت پیکسل های OLED برای ایجاد نور بهره مند شد به دلیل اینکه از عمرمفید آنها بشدت کاسته خواهد شد و همچنین زمان بیشتری طول خواهد کشید تا خاموش شوند.

در یک اتاق تاریک تلوزیون های OLED بهترین عملکرد را از خود نشان میدهد اما در یک فضای روشن تلوزیون های LED انتخاب مناسب تری میباشند.

رنگ

تلوزیون های OLED  در این زمنه بی رقیب بودند تا زمانی که فناوری کوانتوم دات به کمک تلوزیون های LED آمد. این فناوری باعث شد تا تلوزیون های LED از نظر دقت، روشنایی و میزان رنگ ها به تلوزیون های OLED برسند. پ

بیشتر بخوانید  رونمایی سونی از دو گوشی هوشمند Xperia 1 Mark II و Xperia 10 Mark II

زمان پاسخگویی تصویر

منظور از زمان پاسخگویی، مدت زمانی است که هر یک از دیودهای LED از حالت “روشن” به حالت “خاموش” تغییر کنند. هرچقدر این زمان کوتاه تر باشد، میزان تاری تصویر کمتری نیز رویت خواهد شد.

در این زمینه تلوزیون های OLED با استفاده از هر دیود برای یک پیکسل براحتی پیروز میدان خواهند بود.

زاویه ی دید

باز هم تلوزیون های OLED برنده ی میدان هستند. در تلوزیون های LED بهترین زاویه ی دید، دقیقا مقابل تلوزیون میباشد و هرچقدر زاویه ی دید خود را بیشتر کنید از کیفیت رنگ و کنتراست تصویر کاسته خواهد شد. این تغییر کیفیت تصویر در تلوزیون های مختلف متفاوت میباشد ولی همیشه قابل مشاهده است.

تلوزیون های OLED را میتوانید حتی تا زاویه ۸۴ درجه نیز بدون مشکل نگاه کنید، در مقایسه با تلوزیون های LED که در بهترین حالت تنها تا ۵۴ درجه را میتوانند پوشش دهند.

طول عمر

بنا به گفته ی ال جی اگر روزانه ۵ ساعت به مدت ۵۴ سال تلوزیون نگاه کنید، میزان روشنایی تصویر به میزان ۵۰ درصد کاسته خواهد شد. البته از آنجایی که تلوزیون های OLED از سال ۲۰۱۳ وارد بازار شده اند نمیتوان این گفته را تایید کرد.

مصرف برق

تلوزیون های OLED، باریک تر هستند و به نوز پس زمینه نیاز ندارند. به همین خاطر به میزان انرژی کمتری برای تولید نور نیازمند میباشد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *