تاثیر ذرات کوانتومی بر دانش پزشکی و کشاورزی

ذرات کوانتومی: Quantom Dots

ذرات کوانتومی که تاکنون جهت بهبود طیف رنگ تلوزیون مورد استفاده قرار گرفته بودند، اکنون، پا به دنیای پزشکی و زراعت گذاشته است.

نظرتان درباره ی رشد گیاهان در نصف زمان معمول چیست؟ یا اینکه یک جراح میتوانست در یک عمل جراحی، قادر به دیدن سلول های سرطانی باشد؟ در آینده ی نزدیک شما شاهد این پیشرفتها و حتی موارد دیگر خواهید بود. این قابلیت ها به کمک همان فناوری ذرات کوانتومی است که به تلوزیون شما کمک میکند رنگ ها را وسیع تر و واضح تر به نمایش بگذارد. در واقع ذرات کوانتومی باعث افزایش طیف رنگها میشود و تصویر روشنتری را به بیننده نمایش میدهد. اما این تنها یک شروع است. ذرات کوانتومی توانایی بلقوه ی تغییر دنیای صنعت را دارند، از علم پزشکی گرفته تا دانش زراعت و بسیاری موارد دیگر.

کوانتوم دات یا ذرات کوانتومی چیست؟

ذرات کوانتومی، مولکول های میکروسکوپی هستند که صدها برابر کوچکتر از سلولهای خون میباشند. این ابعاد بسیار ریز، ویژگی های عجیبی به این مولکول ها داده است. همین ویژگی ها ی منحصر بفرد باعث تمرکز محققان بر روی این ذرات شده است. به صورت عامیانه وقتی صحبت از ذرات کوانتومی میکنیم، منظور توانایی آنها در تشعشع نور است، البته با طول موجی معین زمانی که به آنها انرژی بدهیم. طول موج این ذرات بین ۲ تا ۱۰ نانو متراست و ذراتی که طول موجی بالاتر از ۱۰۰ نانومتر دارند، نانو کریستال نامیده می شوند.

quantom dots

مزرعه های آینده:

حدس بزنید کدام کشور بعد از آمریکا بزرگترین تامین کننده ی مواد خوراکی دنیاست، بله هلند، یکی از کوچک ترین کشورها تبدیل به بزگترین صادر کننده مواد خوراکی در جهان شده است. اما چگونه؟
بر اساس گزارشات نشونال جئوگرافی، کشاورزان هلندی به تبحر خاصی در زراعت گلخانه ای دست یافته اند. گلخانه هایی مجهز به نورپردازی LED، کاشت هیدروفونیک (نوعی کاشت بدون نیاز به خاک) و خیلی موارد دیگر. تامین نور برای رشد گیاهان یکی از پر هزینه ترین موارد در زراعت گلخانه ای است. با استفاده از ذرات کوانتومی میتوان دقیقا همان طول موج (رنگ) ی  را تولید کرد که مورد علاقه ی گیاهان باشد. در نتیجه با افزایش کیفیت نور، به میزان نور کمتری برای رشد گیاهان نیاز است که کاهش هزینه ها را به دنبال دارد. استفاده ی بهینه از یک رنگ خاص باعث افزایش سرعت رشد گیاهان میشود و اگر بخواهیم فراتر نگا کنیم، به ما قدرت کاشت گیاهان در سیاره های دیگر را خواهد داد.

بیشتر بخوانید  طبق اعلام آذری‌ جهرمی، ایران اولین گام برای ارسال فضانوردان را برداشت

مبارزه با سرطان با نور:

چند دانشگاه ازقبیل دانشگاه پزشکی سانفورد در حال تحقیق و آزمایش بر روی ذرات کوانتومی و در مقیاس بزرگتر ذرات نانو میباشند و تا کنون موفق شده اند یک راه برای تشخیص سرطان

پیدا کنند، به نام عکسبرداری In Vivo که به زبان لاتین به معنای “در زندگی” است، که روشی است برای بیان اینکه در بدن شما چه میگذرد. البته راه های مختلفی برای این هدف وجود دارد از قبیل اشعه ی ایکس یا CT اسکن، اما دانش ذرات کوانتومی انقلابی در این زمینه به راه انداخته است. به این طریق که، پرتاب ذرات کوانتومی به سلولهای سیستم ایمنی بدن، به پزشکان این توانایی را میدهد که ببینند کدام سلول ها در معرض بیشترین حمله (از طرف  سلول های سرطانی) قرار دارند. با پرتاب ذرات کوانتومی به بدن، سلولهای سرطانی شروع به درخشیدن میکنند و به این شکل تشخیص و درمان را آسان تر میکند.

در تصویر زیر، شاهد دو موش زنده هستیم که موش سمت راست مبتلا به سرطان است، ذرات کوانتومی به هر دو موش تزریق شده است. ملاحظه میفرمایید که توده ی سرطانی، در طول موج های مختلف چگونه خود را نشان میدهد.

quantom dots

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *