kW, HP, PS تفاوت در چیست؟

هروقت حرف از یک خودرو به میان می آید اولین نکته ای که توجه زیادی را به خود جلب میکند قدرت و توان آن خودرو است. واحدی که برای مقایسه بین دو یا چند خودرو استفاده ی زیادی دارد. به طور کلی، توان مقداری است که یک پیشرانه میتواند یک خودرو را به طرف جلو براند. امروزه روش های زیادی برای بیان این مقدار مورد استفاده قرار میگیرد.
در این مقاله میخواهیم به سه مورد ازین تعاریف نگاهی بیندازیم و با آنها آشنا شویم.

کیلووات

۱kw=1.341hp

از لحاظ فنی، این شکل فراگیر ترین نوع اندازه گیری است و تقریبا تمام مهندس ها در سرتاسر جهان از این واحد اندازه گیری استفاده می کنند. وات یک واحد SI میباشد به این معنا که بر اساس واحد های متر، کیلوگرم، ژول و ثانیه محاسبه میشود. یک وات برابر است با یک ژول انرژی در هر ثانیه، در واقع وات بیانگر آهنگ مصرف یا تولید انرژی است.

برای درک بیشتر به معادله ی پایین دقت کنید

محاسبه ی وات

کیلووات مدرن ترین واحد اندازه گیری قدرت است، در آینده ی نچندان دور  تمام اروپا از این واحد استفاده خواهند کرد البته برای انتقال این واحد به امریکا به زمان بیشتری نیاز است.

اسب بخار

این واحد توسط جیمز وات استاد ماشینهای بخار اختراع شده است، و  به هر طریق که هست هنوز هم از واحد های مهم برای نمایش قدرت خودرو ها بکار می آید. تعریف اسب بخار به گفته ی آقای وات میزان قدرت مورد نیاز برای حرکت ۳۳ هزار پوند به مسافت یک فوت (۳۰.۴۸cm) در مدت یک دقیقه است. البته کسی از اندازه ی اسب و سلامت او اطلاعی ندارد ولی به هر حال… در واقع آقای وات از این سیستم برای مقایسه بین محصول خود که همان موتور بخار بود با یک اسب استفاده کرد.
طریقه ی محاسبه ی اسب بخار توسط شکل زیر توضیح داده شده است:

بیشتر بخوانید  دستاورد نوین فولکس واگن

محاسبه ی اسب بخار

PS

۱ps=0.986hp

پی اس از واژه ی pferdestarke می اید که به معنی، همان اسب بخار است اما با بیانی جدید و مدرن، این واحد در واقع همان تعریف آقای وات است اما با کمی بروز رسانی این واحد استاندارد اندازه گیری مقداری از قدرت را بیان میکند که برای حرکت عمودی یک جسم ۷۵ کیلوگرمی به مدت یک ثانیه نیاز است.

برای مقایسه بین این ۳ واحد به تصویر زیر توجه کنید.

مقایسه بین واحدهای اندازه گیری توان

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *