هرآنچه که باید در مورد موشک اسپیس ایکس بدانید.

بالاخره زمان پرتاب اسپیس ایکس برای پرتاب موشک فالکون هوی (Falcon Heavy) فرا رسیده است. ماموریتی که خیلی ها از سال ۲۰۱۱ منتظرش بودند تا اتفاق بیافتد. حالا بعد از ۷ سال و تاخیر های زیاد، تا چند ساعت دیگر شاهد پرتاب این موشک بزرگ خواهیم بود.

 Falcon Heavy چیست ؟

ماهیت این موشک کاملا از نامش پیداست، درواقع این نمونه ی سنگین تر و بزرگتری از موشک فالکون ساخته شده توسط اسپیس ایکس میباشد. این موشک از به هم چسباندن ۳ موشک فالکون تشکیل شده است. هر موشک فالکون دارای ۹ راکت است در نتیجه فالکون هوی دارای ۲۷ راکت میباشد که در تاریخ بی سابقه است. هنگام پرتاب نیرویی معادل ۵ میلیون پوند بر زمین وارد خواهد شد تا توانایی قراردادن ۶۳ تن وزن را در مدار کره ی زمین داشته باشد.

Falcon Heavy چرا از اهمیت بالایی برخوردار است؟

به زبان ساده، یک موشک قدرتمند توانایی حمل محموله ی بیشتری به شما میدهد و میتواند درهای جدیدی بروی قدرت تجاری اسپیس ایکس باز کند. از فرستادن ماهواره های بزرگتر گرفته تا ارسال انسان به مسافت های دورتر. به علاوه اینکه فالکون هوی با هزینه ی پرتاب ۹۰ میلیون دلار، در مقایسه با موشک های دیگر بسیار ارزان و کم هزینه میباشد. پرتاب موشک دلتا ۵ با توانایی حمل نیم برابر، ۳۵۰ میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت. موفقیت این پروژه برای صنعت فضا نوردی نیز بسیار با اهمیت خواهد بود. اسپیس ایکس قادر خواهد بود ماهواره های امنیتی بزرگتری وارد مدار زمین کند. بعلاوه اینکه این مسافرت فضایی را هم به واقعیت نزدیک تر خواهد کرد. از مزایای این موشک، قابلیت استفاده ی چند باره از راکت میباشد که در نتیجه هزینه ی پرتاب را کاهش خواهد داد.

بیشتر بخوانید  رونمایی تسلا از نسل جدید پنل خورشیدی سولار روف

مکان پرتاب موشک فالکون هوی در کجا قرار دارد؟

این موشک قرار است از مرکز فضایی کندی واقع در فلوریدا که لحاظ تاریخی از اهمیت ویژه ای برخوردار است پرتاب شود. این مکان قبلا ۱۱ بار برای پرتاب موشک آپولو  برای انجام ماموریت به ماه و خیلی از ماموریت های فضایی دیگر استفاده شده است. قراردادی ۲۰ ساله بین اسپیس ایکس و این مرکز به امضا رسیده است تا این کمپانی بتواند از جایگاه پرتاب مرکز فضایی کندی استفاده کند.

space x falcon heavy

هدف از پرتاب این موشک چیست؟

در شروع، هدف یک پرتاب موفقیت آمیز بدون انفجار خواهد بود. در واقع هدف از پرتاب این موشک این است که آیا میتواند محموله های سنگین را به مدار زمین بفرستد یا که خیر، بخاطر همین است که فعلا محموله ی با ارزشی در این موشک قرار داده نشده است. یک تسلا رودستر، که یک آدمک با لباس فضایی اسپیس ایکس پشت فرمان آن نشسته است. فالکون هوی قرار است این خودرو را وارد یکی از مدارهای مهم خورشید به نام Hohmann transfer کند که حقیقتا یک پروژه ی پیچیده خواهد بود.

space x falcon heavy

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • فناوری
  • هرآنچه که باید در مورد موشک اسپیس ایکس بدانید.