تفاوت میان خودروهای الکتریکی در چیست؟

خودروهای برقی در سالهای اخیر از جایگاه ویژه ای در بین خریداران برخوردار شده اند. این خودرو ها به ۳ دسته ی کلی EV ، هایبرید و پلاگین هایبرید تقسیم میشوند .

EV:

به زبان ساده EV یعنی electric vehicle یا همان خودروی برقی، در این خودروها نیروی پیشرانه تنها از طریق باطری های خود امکان پذیر میباشد و شارژ باطری ها نیز از طریق اتصال به کابل شارژ انجام میشود، برای نمونه میتوان به خودروهای تسلا مدل ۳ یا نیسان لیف اشاره کرد. نکته ی منفی این گونه خودروهای الکتریکی در مدت زمان بالای شارژ باطری هاست که معمولا تا ۱۱ ساعت به طول می انجامد. و اگر در خانه ی خود یا مسیر خود ایستگاه شارژ مخصوص ندارید، اقدام به خرید این گونه خودرو معقول نیست. البته بعضی مدل ها با قابلیت شارژ سریع به بازار عرضه میشوند و زمان شارژ را به ۲ ساعت کاهش میدهند ولی بهرحال نسبت به زمان سوخت گیری یک خودروی احتراق داخلی، زمان بسیار بالایی میباشد.

tesla model 3
Tesla model 3

هایبرید:

در این گونه خودروها، نیرو از ترکیب موتور های بنزینی و الکتریکی تامین میشود. اما قابلیت شارژ از طریق کابل را دارا نیستند. البته در خودروهای مختلف، این کار به روش های مختلفی انجام میشود. در بعضی خودرو ها وظیفه ی موتور بنزینی تنها در شارژ کردن موتور الکتریکی میباشد و در بعضی خودروهای دیگر، موتور الکتریکی در مواقع نیاز به قدرت بیشتر به کمک پیشرانه ی بنزینی خودرو می آید مانند فراری لا فراری و در بعضی دیگر، در سرعت پایین موتور الکتریکی و در سرعت بالا موتور بنزینی فعال خواهد شد.

بیشتر بخوانید  BP23، سریع ترین خودروی مکلارن
ferrari-la-ferrari
Ferrari la Ferrari

پلاگین-هایبرید:

اینگونه خودرو ها همانند خودرو های EV توانایی شارژ بوسیله ی کابل شارژ را دارا هستند و همچنین میتوانید در طول رانندگی باطری های خودرو را به وسیله ی پیسرانه ی بنزینی خودرو، شارژ کنید. به عبارتی دیگر، ترکیبی از خودروهای EV و هایبرید میباشند. برای نمونه میتوان خودروهای بی ام و i3 و سوزوکی Ignis را نام برد.

bmw i3
BMW i3
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *