۵ سال جاسوسی در اتحادیه آفریقا، هدیه ای از طرف چین!

اسب تروای چینی داخل قرارگاه اتحادیه آفریقا

در طول ۵ سال گذشته، تمام ارتباطات الکترونیکی داخل قرارگاه اتحادیه آفریقا واقع در آدیس آبابا توسط دولت چین جاسوسی میشده است. این روند همچنان ادامه داشت تا زمانی که روسای این قرارگاه با مورد مشکوکی مواجه شدند. در ژانویه سال ۲۰۱۲، دولت چین یک ساختمان ۲۰ طبقه را با هزینه ی ۲۰۰ میلیون دلار جهت قرارگاه جدید اتحادیه به آفریقا اهدا کرده بود، با نام هدیه ی چین به آفریقا، ولی با تحقیقات به عمل آمده مشخص شد که اطلاعات و ارتباطات داخل ساختمان توسط دوربین و میکروفون های مخفی مورد جاسوسی قرار میگرفته است.

دقیقا بعد از گذشت ۵ سال از گشایش قرارگاه اتحادیه آفریقا، در ژانویه ۲۰۱۷، مورد مشکوکی توسط تیم فناوری اطلاعات قرارگاه کشف شد و مورد بررسی قرار گرفت. این مورد مشکوک بر این اساس بود که درست بعد از نیمه شب یعنی زمانی که ساختمان تقریبا خالی است و فعالیت آنچنانی در آن انجام نمیشود، حجم بالایی از ترافیک اطلاعات از قرارگاه به بیرون ارسال میشود. علاوه بر این تعدادی دوربین و میکروفون مخفی داخل ساختمان کشف شد. بعد از انجام تحقیقات بیشتر مشخص شد حجم بالایی از دیتا از سرورهای اتحادیه ی آفریقا به سمت سرورهای نامشخصی در شانگهای چین ارسال میشود. که ظاهرا شامل فایل های تصویری و صوتی نیز بوده اند.

بر طبق گفته های اتحادیه آفریقا، بعد از کشف این موضوع، تمام سیستم های ارتباطی الکترونیکی با نمونه های جدید تعویض شدند، جالب اینکه بعد از انجام عملیات تعویض، علاوه بر اینکه دولت چین این اتهامات را نپذیرفت، حتی پیشنهادی هم مبنی بر نصب و تنظیم سیستم های جدید به اتحادیه آفریقا داد که البته با جواب منفی مواجه شد. اتحادیه آفریقا در راستای تعویض سرورها و سیستم های الکترونیکی، اقدام به افزایش سطح ایمنی و کد گذاری اطلاعات کرده است.

بیشتر بخوانید  پروژه عظیم آسمان خراش کانسرواتوری در چین

حالا سوال اینجاست که کشف چنین موضوع مشکوکی توسط گروه فناوری اطلاعات چرا به ۵ سال زمان نیاز داشت؟

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *