“فرشتگان و شیاطین” نگارشی از ۱۲ نبرد برتر تاریخ سینما میان قهرمانان و تبهکاران

یک قهرمان یک تبهکار را کامل می کند، و برای موجود شرور چه کسی بهتر از یک قهرمان؟! این دو جزء، جدایی ناپذیر اند.

نبرد شیاطین و فرشتگان، قهرمانان و تبهکاران، جنایت و نجات، خوب ها در مقابل بدها، همیشه یکی از موضوعات اصلی نه تنها در غالب سینما بلکه در تمام ابعاد زندگی انسان ها را تشکیل می داده. “نیروی بد توسط نیروی خوب در نهایت شکست داده می شود”. این موضوعی بوده که همیشه تماشاگران را به وجد آورده.

اما گاهی مرز میان این شخصیت ها بسیار کمرنگ شده، به اصطلاح خاکستری شده و تشخیص نیروی خیر از شر چالشی اساسی می شود. خدایان و ابلیس در ساختار پیچیده ای از تنفر و تحقیر دوباره خلق می شوند.

در لیستی که فراهم کرده ایم، الزاما فیلم بخشی از یک فرنچایز نیست. همچنین شخصیت ها خوب واقعی و بد واقعی را شامل میشوند و برای مثال فیلم (The Prestige) از کریستوفر نولان شامل لیست ما نمی شود. با این توضیحات به سراغ لیست ۱۲ فیلم برتر تاریخ سینما با موضوع قهرمانان در مقابل دشمنان ملت می رویم.

۱۲-آمستردام و بیل قصاب

دار و دسته ی نیویورکی (Gangs of New York)

دار و دسته نیویورکیدار و دسته ی نیویورکی اثر یکی از اساتید سینما مارتین اسکورسیزی با بازی ماندگار و تقابل تماشایی بین آمستردام(لئوناردو دی کاپریو) و بیل قصاب ( سر دانیل مایکل بلیک دی-لوئیس) است. نامزدی در ۱۰ بخش مختلف جایزه اسکار دلیلی دیگر بر کیفیت بالا و خوش ساخت بودن این فیلم است. داستان از نیویورک‌ ۱۸۴۶ شروع می شود. جایی که کشیش والن ایرلندی‌ بـا‌ بومیان نیویورکی به سـرکردگی«بـیلی قصاب»وارد جنگ می‌شود و در برابر چشمان پسرش آمستردام،به دست بیلی به قتل می‌رسد.۱۶ سال بعد، آمستردام که در یتیم‌خانه بزرگ شده است، به‌ محله‌ی فایوپوینت نیویورک برمی‌گردد تا انتقام خون پدرش را از بیلی قـصاب بگیرد.

 

۱۱-هری پاتر و لرد والدرمورت

مجموعه فیلم های هری پاتر (The Harry Potter Series)

مجموعه فیلم های هری پاتر نبرد میان هری پاتر (دنیل رد کلیف) و لرد والدرمورت( رالف فینس) در تمامی قسمت های چند گانه هری پاتر یکی از جذاب ترین تقابل های میان خیر و شر را در میان آثار سینمایی رقم زد. این دو کاراکتر در واقع تم و شالوده ی “فساد” و “پاکی” را در این مجموعه تعریف کردند.هری پاتر نماینده عشق، صبوری، زندگی و وفاداری است در حالی که والدرمورت سمبل تنفر، تاریکی، خیانت و هرج و مرج بوده است. مجموعه فیلم های هری پاتر یکی از طولانی ترین و جذاب ترین سری های داستانی با موضوع این تقابل است که می تواند به خوبی شما طبع نبرد بین خوبی و بد شما را راضی کند.

 

۱۰- راکی و ایوان دراگو

راکی چهار (Rocky IV)

چه کار می کردید اگر شخصی بهترین دوست شما را می کشت؟ از راکی بپرس!

راکی 4بازی تماشایی سیلوستره استالونه (راکی) و دالف لانگرن (دراگو) راکی ۴ را تبدیل به یکی از نبرد های تماشایی میان نمادهای ما می کند. سیلوستره استالونه ضمن بازی تحسین برانگیز در این اثر کارگردانی و نویسندگی آن را نیز بر عهده گرفت. داستان فیلم از آنجا شروع می شود که «آپولو کرید» (وودز)، رقیب سابق و دوست فعلی «راکی»، در مسابقه ای با ضربه ی چپ کوبنده ی بوکسوری غول پیکر از شوروی به نام «ایوان دراگو» (لوندگرن) بر زمین می افتد و می میرد. «راکی» نیز عنوان خود را می گذارد تا بتواند در مسابقه ای غیر رسمی با «دراگو» ی آماتور، در خود شوروی شرکت کند. یکی از دلایل باقی ماندن این نام در لیست ما نه بازی خود سیلوستره استالونه که بازی عالی رقیب او در نقش مقابلش یعنی دالف لانگرن (دراگو) بود.

بیشتر بخوانید  با بخشی از ویژه برنامه های مختلف سیما در ایام نوروز آشنا شوید

 

۹- سین آرچر و کاستر تروی

تغییر چهره (Face/Off)

تغییر چهره با کشتن فرزند یک شخصیت توسط شخصیت دیگر، نبرد بی انتهایی آغز می شود. ۲ ساعت و هجده دقیقه التهاب خالص. ایده ای بکر برای ساخت نبردی فراموش نشدنی. اثری فراتر از زمان خود. فیلم تغییر چهره با بازی دو ستاره معروف سینما نیکولاس کیج و جان تراولتا یکی از جذابترین نبردهای سینمایی را پیش روی شما قرار می دهد. کارگردانی این اثر به عهده جان وو ( John Woo) که پیش از این توانایی خود در ساخت اکشن هایی جذاب و نفس گیر در بسیاری از آثار شرقی اش مانند ( Hard Boiled) به اثبات رسانده بود، انجام شده است. تغییر چهره نظرات بسیار مثبتی نیز از منتقدین دریافت کرده است. داستان فیلم به این صورت است که یک تکنیک نو ظهور در علم پزشکی، به یک مامور مخفی اجازه می دهد تا ظاهر خود را بطور کامل شبیه یک تبهکار مشهور کرده و از این راه در گروه او نفوذ کند.

 

۸- شوسانا دریفاس و کلنل هانس لاندا

حرامزاده های بیشرف (Inglourious Basterds)

حرامزاده های بیشرفساخت یک نبرد خشن بدون حد و مرز، زیرپا گذاشتن تمام نرم ها و القای حس تنفر به ببیننده، چه کسی بهتر از کوئنتین تارانتینوی معروف برای اینکار!؟ گویا وقتی تارانتینو چنین فیلم هایی می سازد روحش آرام می گیرد. استاد ساخت نبرد هایی کثیف و زجه آور، کارگردانی که ابعاد سینما گویا برای او طور دیگری تعریف شده و با هر اثرش چیز جدیدی به سینما می دهد. در این فیلم شاهد جنگی فوق العاده جذاب بین برد پیت و کریستوفر والتز هستیم. در واقع این فیلم سکوی پرتابی برای کریستوفر والتز به حساب می آید. حدود یک سال مانده به پایان جنگ جهانی دوم / چند سرباز  آمریکایی که همگی یهودی اند تحت فرمانده ای آلدو رین ( براد پیت ) سر از فرانسه در می آورند که تحت اشغال نظامی آلمان است. وظیفه آنها به وجود آوردن موجی عظیم از ترس و وحشت و ارعاب در میان سربازان آلمانی است. آلدو رین دست افرادش را باز گذاشته تا با سر بریدن آلمانی ها، پوست سر کندن، چاقو کاری و هر عمل دیگری به آلمانی ها بفهمانند چنین سرنوشتی در انتظار بقیه آنهاست. بخشی از داستان این اثر عالی بود.

 

۷-ماکسیموس دسیموس مریدیوس و کومودوس

گلادیاتور (Gladiator)

گلادیاتوردر سال ۲۰۰۰ شاهد یکی از ماندگارترین آثار تمام ادوار بودیم. کلکسیونی از انواع و اقسام جوایز اسکار. شاهکاری به کارگردانی ریدلی اسکات، و با بازی دو استاد بازیگری راسل کرو و یواخین فونیکس، در کنار تمام این عناصر آهنگسازی بی نظیر هانس زیمر را نیز اضافه کنید. گلادیاتور یکی از جذاب ترین نبرد های خیر و شر پرده نقره ای را برای ما دارد. نبردی میان ماکسیموس دسیموس مریدیوس گلادیاتور غمگین و خسته و کومودوس پسر خبیث امپراتور پیر رم. داستان فیلم مربوط به سال ۱۸۰میلادی است زمانی که دامنه امپراتوری رم باستان از صحراهای آفریقا تا مرزهای انگلستان شمالی گسترده است.با این همه یک دژ در راه پیروزی کامل رومی‌ها قرار دارد که هنوز فتح نشده است.سرانجام این دژ نیز به دست ‘ماکسیموس ‘یکی از بهترین سرداران جنگی ‘سزار مارکوس ‘ فتح می‌شود.پس از این نبرد ‘ماکسیموس ‘تصمیم می‌گیرد نزد خانواده خود بازگشته و روزگار را با کشاورزی سپری کند، اما ‘سزار مارکوس ‘بر آن است رهبری امپراتوری روم را به او بسپارد’.کومودوس ‘فرزند سزار از تصمیم پدر باخبر می‌شود. این گوشه ای از داستان یک درام تاریخی دوست داشتنی بود. هر چقدر می خواهید گلادیاتور را ببینید. از دیدن آن خسته نخواهید شد.

بیشتر بخوانید  بازیگر جدیدی به فیلم Martix 4 اضافه شد

 

۶- بتمن و بین

قیام شوالیه ی تاریکی  (The Dark Knight Rises)

بتمن و بیینروزگاری بود که شوالیه ی تاریکی گمان می کرد همه ی مجرمین دیگر از شخصیتی که او تعریف کرده و ساخته است می ترسند. اما مردی به نام ” بین ” می آید و تمام این چرندیات را دور می ریزد!

کریستوفر نولان، یکی از بزرگترین نام های کارگردانی تاریخ سینما در سومین قسمت از سه گانه بتمن، معجونی تماشایی و خیره کننده از نبرد میان بروس وین (کریستین بیل) و بین ( تام هاردی) تدارک دیده است. در آخرین قسمت از سه گانه بتمن شاهد مبارزه ای جذاب و تکان دهنده میان دو نماد واقعی خیر و شر هستیم. داستان از جایی شروع می شود که هشت سال از حوادث پایان فیلم شوالیه تاریکی گذشته است. بروس وین (بتمن) اکنون مردی شکسته است که با خدمتکار وفادار خود به تنهایی روزگار را سپری می کند. مزدوری با نام بین (Bane) که از ارتش سایه ها اخراج شده است برای انتقامی ویران کننده به شهر گاتهام بازگشته است. اما انگیزه های واقعی او از بازگشت چیز دیگری است و اعمال خبیثانه او فقط به عنوان پوشش است.

 

۵-تی ۸۰۰ و تی ۱۰۰۰

ترمیناتور ۲: روز داوری (Terminator 2: Judgment Day)

ترمیناتورهرگاه داستان فیلم ترمیناتور ۲ را مرور کرده ام، به واقع از وقایع آن و آینده ی احتمالی شومی که در آن به تصویر کشیده می شود ترسیده ام. شخصیتی اهریمنی که نامیراست. این فیلم داستانی دارد که تا مغز استخوان بیننده نفوذ می کند. و چه هنری دارد جیمز کامرون، برای به تصویر کشیدن این نبرد خیره کننده. ترمیناتور ۲ با نقش آفرینی آرنورد شوارتزنگر و در مقابلش نابودگر مدل تی ۱۰۰۰ یکی از قوی ترین و جذاب ترین تقابل های اهریمن و قهرمانی تاریخ سینما را شکل داده است. در فیلم «نابودگر ۲: روز داوری» باری دیگر یک نابودگر از زمان آینده، برای شکار جان کانر به زمان حال می آید. از سویی دیگر، یک نابودگر دیگر نیز علاوه بر نابودگر اولی، به سوی زمان حال می آید. اما اینبار وظیفه او، محافظت از کانر در مقابل نابودگر اول است. از زمان هولوکاست اتمی سال ۱۹۹۷ توسط ماشین ها علیه انسان ها، تنها یک مرد باقی مانده که می تواند در وضعیت انسان ها تغییری به وجود بیارد و او کسی نیست جز جان کانر که در این فیلم یک نوجوان بیشتر نیست اما قرار است در آینده و پس از فاجعه مذکور، رهبری انسان های باقی مانده در برابر ماشین ها را عهده دار باشد.

 

۴- دارک ویدر و لوک اسکای واکر

چندگانه جنگ ستارگان  (Star Wars)

جنگ ستارگان رابطه ای که لوک اسکای واکر و داک ویدر در سراسر این چند گانه به تصویر کشیده اند، غیر قابل حل و سازگارناپذیر است. جنگ ستارگان یکی از بهترین سری های چند گانه تاریخ سینماست که یکی از بزرگترین نقاط قوتش شخصیت پردازی عالی آن است. شخصیت پردازی ای که در تمامی قسمت های این مجموعه ماندگار می ماند. شخصیت پردازی ای که سال هاست تبدیل به صنعتی برای سینمای هالیوود گشته است. جنگ ستارگان نیاز شما را از حیث دیدن نبردی تمام عیار میان دو نیروی خیر و شر به طور کامل و به خوبی برآورده خواهد کرد.

بیشتر بخوانید  شروع ساخت قسمت جدید فیلم Star Wars

 

۳- نئو و مامور اسمیت

ماتریکس (The Matrix)

ماتریکس - نبرد نئو و مامور اسمیتفیلمنامه ای بینظیر و خاص که توسط برادران واچفسکی با ادغام و در عین حال برهم زدن مرزهای عقاید فلسفی و دینی شما را به یک نبرد بسیار تاثیرگذار میان نئو (کیانو ریوس) و ایجنت اسمیت (هوگو ویوینگ) می برد. تجربه ای فراواقعی. نئو و ایجنت اسمیت ماهرانه رابطه را بر اساس تنفر و تحقیر بنا می کنند. هدف دو چیز است، نئو شخصی است در جستجوی حقیقت واقعی، در حالی که ایجنت اسمیت همانیست که حقیق را مختوش می کند. ماتریکس با ذهن شما بازی می کند. شما را گرفتار در تعاریفی از حقیقت واقعی می کند. مرزهای جدیدی از حقیقتی مجهول را به تصویر می کشد. ماتریکس یکی از متفاوت ترین آثار سینماست.

 

۲- وینسنت هانا و نیل مک کالی

مخمصه (Heat)

مخمصهوقتی دو اسطوره بازیگری تاریخ سینما، آل پاچینو و رابرت دونیرو، در فیلمی دقیقا مقابل یکدیگر می ایستند و تمام هنر بازیگری خود را در ارائه شخصیتشان می گذارند، آیا انتظاری به جز یک شاهکار دارید؟! به جز مایکل من کمتر کارگردانی را بتوانید پیدا کنید که چنین ماهرانه این دو بازیگر توانا را در یک قاب بتواند بگنجاند و داستانی سرتاسر تعقیب و گریز، از تقابل قهرمان و تبهکار ارائه دهد. تقابل موش و گربه ای آل پاچینو و رابرت دونیرو در فیلم مخمصه یک کلاس آموزشی بازیگری و یک مثال بی نقص از نمونه فیلم های تعقیب و گریزی و نبرد پلیس و مجرم است. موضوعی که فیلم مخمصه را یگانه می کند، این است که هر دو شخصیت آل پاچینو (پلیس) و رابرت دونیرو( مجرم) به صورت مستقل در فیلم به صورت کامل تعریف و جلو می روند. گویی فیلم دو بازیگر نقش اول دارد!

 

۱- بروس وین و جوکر

شوالیه ی تاریکی (The Dark Knight)

جوکر و بتمنحماسه ی بتمن-جوکر یکی از دراماتیک ترین، درگیر کننده ترین و متفکرانه ترین رقابت های تمام ادوار است. نبردی که مشابه اش را با چنین کیفیتی بعید می دانم پیدا کنید. شاهکاری بی نقص از کریستوفر نولان. شوالیه ی تاریکی. این فیلم قسمت دوم از سه گانه ی تاریخی بتمن نولان به شمار می رود. اما به غایت بهترین آن ها. نبردی میان نماد شر مطلق، یعنی جوکر با بازی کاریزماتیک و خیره کننده هیث لجر، و تقابل او با نجات دهنده ی شهر گاتهام، بروس وین با بازی کریستین بیل روحی تازه در دنیای قهرمان پروری دمیده است. نبرد این دو فاجعه ای را می آفریند. با دیالوگ هایی پرحرارت و عمیق، سلسله اتقاتی نفسگیر و معادلات ذهنی پیچیده و برابر در هر دو شخصیت، شوالیه ی تاریکی، معنای واقعی عبارت ” دو روی یک سکه” است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • سینما
  • “فرشتگان و شیاطین” نگارشی از ۱۲ نبرد برتر تاریخ سینما میان قهرمانان و تبهکاران