رتبه بندی نامزدهای بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۸

حدود دو هفته ی پیش لیست نامزدهای اسکار امسال اعلام شدند.

کاندیده های اسکار

در حالی که به سختی می شد در این لیست سورپرایزی دید، البته به جز اجرای غافلگیر کننده ی فیلم رشته ی خیال ( Phantom Thread) که با بازخورد عالی منتقدین همراه شد، نامزدهای اسکار بهترین فیلم امسال از ۹ اثر قوی و البته قابل نقد تشکیل شده اند. هر چند در سالی پربار برای سینما و پر از فیلم هایی خوش ساخت و زیبا، لیست مورد اشاره را الزاما نمی توان بهترین های امسال نامید، اما قطعا این عناوین را می توان در میان برترین ها جای داد. البته در این میان نیز آثاری برتر از دیگری هستند. امروز می خواهیم مقایسه ای میان این عناوین داشته باشیم و ببینیم هرکدام چقدر در مقابل دیگری می ارزد!

نکته قابل ذکر اینکه لیست مورد اشاره الزاما به معنای تماشاگر پسندتر بودن عناوین رده بالاتر نیست، بلکه فیلم هایی که اصول و عناصر فیلمسازی را به خوبی رعایت کرده اند به همراه نقاط خلاقیت در این لیست ارزشمندتر تلقی می شوند. هرچند در نهایت فیلم برای بیننده ساخته می شود.
با این توضیحات، این شما و این هم لیست نامزدهای بهترین فیلم امسال رتبه بندی شده از خوب تا عالی!

تاریک ترین ساعات

۹- Darkest Hour

( تاریک ترین ساعت)

ساعاتی جذاب و خوش ساخت با بازی با کیفیت و تماشایی گری اولدمن که ما را به یاد بازی های اسکاری اش می اندازد. تنها دلیلی که این فیلم را در جایگاه ۹ ام قرار داده ایم، بخاطر فیلم های دیگر لیست ماست. وگرنه سیاه ترین ساعت حقیقتا اثری قابل تحسین و خوش ساخت است.

 

پست

۸- The Post

(پست)

احتمالا خوش زمان ترین فیلم امسال همین اثر است. راجب وقایع اخیر کاخ سفید با سردستگی دونالد ترامپ صحبت می کند. تام هنکس بازی ای دیدنی به عنوان سردبیر بن برادلی دارد، اما ! این فیلم به مریل استریپ تعلق دارد! زنی در میان دنیایی از مردان. هر تصمیمی به دقت رصد می شود، نقد و بحث می شود توسط کارکنانی که در بهت تماشایش می کنند. آیا او موفق می شود؟ یکی از بهترین بازی های مریل استریپ در نقش گراهام یکبار دیگر او را برای اسکاری دیگر نامزد کرده است. در کنار همه ی این موارد کارگردانی زیرکانه و جسورانه ی استیون اسپیلبرگ را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید  تصویری از لوگوی فیلم در حال ساخت Dune فاش شد

برو بیرون

۷- Get Out

( برو بیرون)

داستان یک مرد سیاهپوست، که به دیدار خانواده ی نامزد(!) سفید پوست خود می رود، قاعدتا نباید ایده ی چنان بکر و جذابی باشد. اما در ادامه، فیلم شروع می کند به در نظر گرفتن موضوعات اجتماعی بخصوص بحث تبعیض نژادی. و باز هم در ادامه وقایع اهریمنی غریب الوقوع، و احساسات ناخوشایند از جریاناتی که در حال اتفاق افتادن است. و پس از آن تنشی و اتفاقاتی ترسناک در انتظار شخصیت اصلی داستان است. و در انتها پایان بندی میخکوب کننده ی فیلم. فیلمنامه ای جالب و با کلاس همراه با بازی عالی دنیل کالویا. حالا شد یه چیزی!

شکل آب

۶- The Shape of Water

(شکل آب)

بعد از هزارتوی پن و پسر جهنمی، گیلرمو دل تورو بار دیگر بازگشته است. با ایده ای که هنگام صرف صبحانه ای در سال ۲۰۱۱ به ذهنش رسید و ۶ سال صرف دل تورویی کردن این ایده کرد. دل تورو ما را برمیگرداند به گذشته، دوران جنگ سرد دهه ۶۰ جایی که عجیب الخلقه ای آبزی به یک آزمایشگاه فوق سری توسط دولت آورده می شود. چالشی برای تماشاگران به وجود می آورد که به این بازیگران و کارگردانی آیا باید اعتماد کرد؟! که اگر اینکار را کنید یکی از جذاب ترین و بهترین عاشقانه های امسال در انتظارتان است. سالی هاوکینک، ریچارد جنکینز و صد البته اکتاویا اسپنسر کلاس بازیگری خود را در این فیلم یکبار دیگر به رخ بیننده و همگان می کشند!

3 بیلبورد

۵- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

( سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری)

عجب اسمی! اما بهتر است بگویید عجب فیلمی! در این درام تاریک کمیک، یک مادر به تنهایی تمام مقامات محلی را وقتی که در حل معمای قتل دخترش ناموفق هستند، به چالش می کشد. یک متن پر از شوخی اما در نهایت همه چیز را به آتش می کشد. به ندرت شاهد آثاری بودیم که اینگونه بی پروا به روایت داستان بپردازند. یکی از بهترین فیلم های امسال به راحتی!

بیشتر بخوانید  فیلم Bad Boys for Life رکورد جدیدی را در باکس آفیس ثبت کرد

 

فانتوم

 ۴- Phantom Thread

(رشته ی خیال)

گویا پل توماس اندرسون بزرگ واقعا قصد ندارد اثری مشابه از خود تکرار کند. به شکل شگفت انگیزی هر فیلمش به کلی از لحاظ ساختار متفاوت با دیگریست. یکبار دیگر موهبت عرصه کارگردانی و نویسندگی، توماس اندرسون یک کاراکتر جذاب و شگفت انگیز خلق کرده است. درباره مردی است فوق العاده با استعداد اما عمیقا در اشتباه، به دور از سال های درخشان فیلم سازی اش. بازی درخشان و حرفه ای دنیل دی لوییس در کنار کارگردانی بی نقص و فیلمنامه ای عالی، که هنگام تماشایش چنان کاراکتر شما را در خود غرق می کند که متوجه گذر زمان نخواهید شد.

مرا به نامت صدا کن

۳- Call Me By Your Name

(مرا به نامت صدا کن)

لوکا گواداگنینو در قسمت سوم از سه گانه اش، با کارگردانی ای جسورانه فیلمی هیجان انگیز را ساخته است. ساخته ای که نوید ظهور یک فیلمساز جدید را می دهد. او هنرمندانه بازیگرانش را هدایت می کند، و آن ها را ترغیب به رسیدن به سطحی جدید از بازیگری می کند. عنصر تعادل را در تمام لحظات فیلم رعایت می کند و بیش از حد به هیچ موضوعی نمی پردازد. بیننده را با نوازش های خود به سفری خاطره انگیز می برد. فیلمی که تا سال ها می تواند یکی از بهترین هایتان باشد.

بانوی پرنده

۲- Lady Bird

(بانوی پرنده)

گرتا گرویک زنی که مدت هاست نامش را به عنوان یک بازیگر سرشناس به اثبات رسانده، حالا با “لیدی برد” خود را به عنوان یک کارگردان عالی نیز به اثبات می رساند. سفری در زندگی دختری که می خواهد مستقل باشد. خودش را از خانواده جدا کند، روی پای خودش بایستد و تبدیل به یک زن مستقل شود. روایتی دلنشین که با جذابیت هرچه تمام تر بیان می شود. در سالی که می توانیم بگوییم “سال زنان قدرتمند” بوده است، بانوی پرنده درجایگاه بهترین این آثار قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید  گلکسی واچ اکتیو 2 و افشا مشخصات آن

دانکرک

۱- Dunkirk

(دانکرک)

جدا از فیلمبرداری چشم نواز و خارق العاده این اثر و همچنین جدا از موسیقی متنی که ریتم ضربان قلب شما را با ریتم خود تنظیم می کند، چیزی که “دانکرک” را فوق العاده درگیر کننده می کند، روشی است که کریستوفر نولان برای روایت داستانش انتخاب کرده، که هیچ شباهتی به روش های مرسومی که می شناسیم ندارد. هنگامی که شما به شدت درگیر وقایعی هستید که روبروی شما در حال اتفاق افتادن هستند، همزمان باید به دقت پیگیر اتفاقات سه داستان دیگری که همزمان در حال رخ دادن هستند نیز باشید. معمولا چنین رویه ای را در داستان های علمی تخیلی یا حادثه ای شاهد هستیم. اما نولان قواعد را درهم می شکند و به بهترین شکل این رویه را برای روایت ماجرای جنگی خود به کار می برد.

باید اعتراف کنم که انتخاب بهترین فیلم به خصوص در میان ۴ مورد آخر کاری بسیار دشوار بود. توماس اندرسون کلاس زنده ی فیلم سازیست و اصول را به قدری زیبا رعایت می کند که ناخواسته به تحسین اش برمی آیید. مرا به نامت صدا کن با داستان و روایتش تمام روح شما را می نوازد. بانوی پرنده یک درام عالی و تعمق برانگیز است. اما چیزی که باعث شد در نهایت دانکرک به عنوان برترین اثر انتخاب شود، فیلمسازی بی نقص در کنار نوآوری ها و متفاوت بودن این فیلم در میان همه ی آثار دیگر بود. گویا چهارچوب و تعریفی جدید نیاز دارد، این شاهکار نولان.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • اسکار
  • رتبه بندی نامزدهای بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۸