به مناسبت نودمین اسکار، ۱۴ حقیقت جالب در مورد مراسم اسکار

چیزی تا برگزاری مراسم اسکار امسال باقی نمانده است. فرقی نمی کند یک فیلمباز حرفه ای سینما باشید یا یک طرفدار دو آتشه. قطعا مراسم سالیانه اسکار، یکی از بزرگترین و جذاب ترین مراسم های پیش روی هر ساله ی شماست.

امسال ۹۰ امین سالگرد این مراسم بزرگ است.

Oscar
Oscar

مراسمی که هر ساله جوایزی را به بهترین های عرصه ی فیلم سازی اهدا می کند و اعتباری دو چندان برای هر کدام از فیلم ها به ارمغان می آورد. این مراسم در طول سالیان متمادی صحنه ی لحظات دراماتیک و خاطرات فراوانی بوده است. از سخنرانی آلفرد هیچکاک بعد از دریافت اسکار افتخاری تا همین اواخر معرفی اشتباه بهترین فیلم!. اما در پس این مراسم حقایق جالبی نیز وجود دارند.

با ما باشید تا به معرفی ۱۴ مورد از جالب ترین حقایق درباره ی مراسم اسکار بپردازیم.

۱۴- تاریخچه ی نامگذاری اسکار

Oscar Statue
Oscar Statue

نام رسمی مجسمه ی اسکار در واقع “جایزه اسکار شایستگی” است. نامی که امروزه آن را صدا میزنیم در واقع اسمی مستعار است که دهه هاست نامیده می شود. هنوز دقیقا مشخص نیست کی و چرا برای اولین بار این جایزه به این اسم صدا زده شده است. داستان های متفاوتی درباره این ماجرا وجود دارد. معروف ترین آن مربوط به کامنتی است که “مارگاریت هرریک” (Margarret Herrick) این جایزه را به این نام خواند. آنطور که مشخص است خانوم “هرریک” به عنوان یک کتابدار در آکادمی اسکار کار می کرد، و هنگامی که برای اولین بار این مجسمه را دید، بیان کرد این مجسمه شباهت بسیار به عموی او “اسکار” دارد. مهم نیست چگونه این نامگذاری شروع شد اما بعد از آن تبدیل به یک نام عمومی برای صدا زدن این مجسمه معروف در سال ۱۹۳۰ شد. تا اینکه آکادمی به صورت رسمی از سال ۱۹۳۹ این جایزه را به این نام خواند.

۱۳- شرط گرفتن صلاحیت برای شرکت در جایزه

Oscar Rules
Oscar Rules

اگر یک فیلم بخواهد برای دریافت جایزه اسکار نامزد شود، بایستی شرایط مشخصی را داشته باشد. زمان فیلم باید حداقل ۴۰ دقیقه باشد. قالب فیلم ۳۵ میلیمیتری یا ۷۰ میلیمتری، یا اینکه بر روی فریم ریت ۲۴ فریم بر ثانیه یا بیشتر به مقدار ۴۸ فریم بر ثانیه برای دوربین های دیجیتال با حداقل رزولویشن ۲۰۴۸ در ۱۰۸۰ پیکسل باشد. بر اساس قوانین آکادمی، این فیلم باید دارای مجوز برای اکران پولی( نه رایگان) در لوس آنجلس به مدت حداقل ۱ هفته (۷ روز) باشد.

۱۲- برندگان مرده ی اسکار!

Heath Ledger
Heath Ledger

بله، تعدادی از نامزدهای اسکار، در واقع بعد از مرگشان، نامزد دریافت جایزه شدند. اولین شخصی که پس از مرگش نامزد دریافت این جایزه و البته برنده جایزه نیز شد، “سیدنی هاوارد” برای جایزه بهترین فیلمنامه ی فیلم “بر باد رفته(۱۹۳۹)” !! بود. همچنین “جیمز دین” تنها شخصی است که بعد از مرگش نامزد نه یک جایزه، بلکه ۲ جایزه اسکار شده است. یکبار برای بخش بهترین بازیگر مرد برای فیلم “شرق بهشت(۱۹۵۵)” و سال بعد مجددا برای بهترین بازیگر مرد در فیلم “غول(۱۹۵۶)”. “هیث لجر” بازیگر نقش خاطره انگیز جوکر در فیلم “شوالیه تاریکی” در سال ۲۰۰۸ نیز بعد از مرگش برنده جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد شد.

بیشتر بخوانید  episode اول Season سوم سریال Yellowstone رکورد جدیدی کسب کرد

۱۱- برندگان صامت!

تا کنون سه نفر از بازیگران در شرایطی برنده جایزه اسکار شده اند، که در فیلمشان حتی یک کلمه هم به زبان نیاورده بودند. “جین وایمن” برنده جایزه بهترین بازیگر زن برای بازی در نقش زنی کور و لال در فیلم “جانی بلیندا”، “جان میلز” در نقش مردی روستایی عقب مانده در فیلم “دختر رایان” و برنده جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد  و همچنین “هولی هانتر” برنده جایزه بهترین بازیگر زن برای بازی در نقش زنی لال در فیلم “پیانو” برندگان صامت اسکار بودند.

۱۰- اسکاری با ۲۰ سال تاخیر!

Charlie Chaplin
Charlie Chaplin

در اتفاقی نادر، فیلم “روشنایی های صحنه” به کارگردانی “چارلی چاپلین” که در واقع در سال ۱۹۵۲ تولید شده بود، در سال ۱۹۷۲ یعنی ۲۰ سال بعد! برنده جایزه اسکار شد. بر اساس قوانین آکادمی، یک فیلم تا زمانی که در لوس آنجلس اکران نشود در آکادمی اسکار شرکت داده نمی شود. هنگامی که “روشنایی های صحنه” بالاخره در سال ۱۹۷۲ در سالن های شهر لوس آنجلس اکران شد، به عنوان نامزد آکادمی به رسمیت شناخته شد.

۹- افرادی که از دریافت جایزه امتناع کردند

People who refused
People who refused

دریافت جایزه آکادمی اسکار یکی از بزرگترین افتخاراتی است که یک سینماگر می تواند در طول دوران حرفه ای خود به دست آورد. اما با این حال عده ای نیز وجود داشتند که از دریافت این جایزه امتناع ورزیدند. اولین مورد مربوط به “دادلی نیکولاس” که برنده جایزه بهترین فیلمنامه برای فیلم”The Informer(1935)” می شود. او به خاطر مناقشات بین آکادمی و انجمن نویسندگان جایزه را بایکوت کرد. در سال ۱۹۷۰، “جورج اسکات” برای بازی درخشانش در فیلم “Patton” برنده جایزه بهترین بازیگری شد. او مراسم اسکار را “یک شوی بی ارزش دو ساعته” دانست و از دریافت جایزه امتناع کرد. همچنین “مارلون براندو” بازیگر افسانه ای سینما نیز از دریافت این جایزه امتناع کرد. او برای فیلم “پدر خوانده” برنده جایزه شد اما به خاطر تبعیض میان ملت آمریکا و جامعه هالیوود، زنی را به نام “Sacheen LittleFeather” برای دریافت جایزه اش فرستاد. بعد ها مشخص شد که آن زن  درواقع یک بازیگر به نام “ماریا کروز” بود.

۸- نامزدی در ۱۱ بخش اسکار بدون حتی ۱ جایزه!

The Purple color
The Purple color

در تاریخ اسکار ۲ فیلم هستند که رکورددار نامزدی بدون حتی یک پیروزی هستند. “The Turning Point (1977)” و “به رنگ ارغوانی(۱۹۸۵)” با ۱۱ نامزدی تقریبا در تمامی بخش های اسکار  بدون هیچ جایزه ای هستند. نکته جالب توجه اینکه فیلمی که انقدر با کیفیت و خوش ساخت بوده که توانسته تقریبا در تمامی بخش های آکادمی نامزد جایزه شود، اما در هیچ بخشی بهترین نبوده!

۷- رقابت اسکار میان خوهران

Sisters fighting
Sisters fighting

تا کنون دوبار در تاریخ آکادمی، دو خواهر در یک بخش مشترک اسکار نامزد دریافت جایزه شده اند. در سال ۱۹۴۱ دو خواهر با نام های “ژوان فانتین” و “اولیویا هاویلند” هر دو در بخش اسکار بهترین بازیگر زن، نامزد دریافت جایزه شدند. که “ژوان فانتین” برنده این رقابت شد. حسادت بین این دو خواهر به شکل عجیبی شروع شد و حدود یک دهه نیز به طول انجامید. همچنین در سال ۱۹۶۶ نیز اتفاقی مشابه تکرار شد. دو خواهر دیگر با نام های “لین ردگریو” (برای فیلم Georgy Girl) و “ونسا ردگریو”(برای فیلم Morgan: A Suitable Case for Treatment) هر دو نامزد جایزه بهترین بازیگر زن شدند. البته اینبار هیچکدام از این دو خواهر موفق به بردن جایزه نشدند، و طبیعتا درگیری ای نیز رخ نداد.

بیشتر بخوانید  رتبه بندی نامزدهای بهترین فیلم اسکار 2018

۶- برندگان، مالک جایزه اسکار نیستند!

Steven Spielberg
Steven Spielberg

قانون جالبی وجود دارد. برندگان جایزه اسکار در صورتی که تصمیم به فروش سمبل جایزه خود بگیرند، ابتدا باید جایزه را به خود آکادمی به قیمت تنها ۱ دلار پیشنهاد بدهند. اگر آکادمی پیشنهاد آن ها را رد کند، آن ها دیگر نمی توانند سمبل را برای خود نگه دارند! این قانون از سال ۱۹۵۰ وجود داشته است. به این معنی که هر از گاهی در بازار می توان مجسمه های اسکار را که برای فروش گذاشته شده است پیدا کرد. نکته جالب اینکه “استیون اسپیلبرگ” یکبار جایزه اسکار “بت دیویس” را به قیمت ۵۷۸ هزار دلار در سال ۲۰۰۱ خریداری کرد و پس از آن مجسمه را به آکادمی اهدا کرد! همچنین “مایکل جکسون” ۱ میلیون دلار بابت اسکار “دیوید سلزنیک” در سال ۱۹۹۹ پرداخت. و البته یکبار دیگر مجددا “استیون اسپیلبرگ” اسکار بهترین بازیگری ” کلارک گیبل” را که در سال ۱۹۳۴ برنده شده بود در یک حراجی به قیمت ۵۵۰ هزار دلار در سال ۱۹۹۶ خریداری کرد. اگر چنانچه مجسمه اسکاری دارید، پیشنهاد می شود ابتدا به آقای استیون اسپیلبرگ پیشنهاد دهید!

۵- پر افتخارترین ها

the best
The best

رکورددار دریافت جوایز اسکار برای یک کمپانی متعلق به “والت دیزنی” است. والت دیزنی تا به امروز به تنهایی ۲۶ بار برنده جایزه اسکار و ۶۴ بار نامزد دریافت آن شده است.

بیشترین اسکار در بخش بازیگر زن متعلق به خانم “کاترین هپبورن” با ۴ جایزه اسکار است.

در بخش آقایان “دنیل دی لویس” رکورددار دریافت بیشترین اسکار با ۳ اسکار برای فیلم های “لینکولن”، “خون به پا خواهد شد” و “پای چپ من” است.

در بخش فیلم ها، بیشترین دریافت جایزه اسکار در یک سال متعلق به ۳ فیلم “ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه” ، “تایتانیک” و “بن هور” می باشد.

بیشترین جایزه اسکار در بخش کارگردانی نیز متعلق به استاد سینمای کلاسیک “جان فورد” با ۴ جایزه اسکار است.

۴- رکوردار بیشترین نامزدی در یک اسکار

Most Nominies
Most Nominies

اگر سالی لیست نامزدهای جوایز اسکار اعلام شد و شما اثری از خانم”مریل استریپ” در میان نامزدها ندیدید، حتما مجددا لیست را چک کنید، احتمالا جایی اشتباهی رخ داده. “مریل استریپ” در میان نامزدهای دریافت جایزه اسکار بیشترین تعداد نامزدی را با ۱۷ مرتبه دارد. که از این تعداد ۲ بار برای بخش بهترین بازیگری و ۱ بار در نقش بهترین بازیگر مکمل زن موفق به دریافت جایزه شده است.

بیشتر بخوانید  فیلم‌بردای فیلم Uncharted به زودی بدون کارگردان آغاز خواهد شد

در میان بازیگران مرد نیز “جک نیکلسون” مرد تمام نشدنی سینما تا کنون ۱۲ مرتبه نامزد دریافت جایزه اسکار و رکوددار این بخش است.

“وودی آلن” با ۱۴ مرتبه نامزدی در بخش نویسندگی رکوددار است.

همچنین در میان فیلم ها نیز “تایتانیک” و “همه چیز در مورد ایو” با ۱۴ نامزدی در بخش های مختلف رکوردار هستند.

۳- جوانترین و مسن ترین برندگان جایزه اسکار

The oldest
The oldest

جوان ترین شخص برنده جایزه اسکار در تاریخ سینما “شرلی تمپل” است که در ۵ سالگی و در سال ۱۹۳۴ موفق به دریافت این جایزه شد.

مسن ترین فرد برنده جایزه اسکار نیز “کریستوفر پلامر” با ۸۲ سال سن در سال ۲۰۱۲ است. البته او امسال نیز نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد است که در صورت برنده شدن رکورد قبلی خود را جابجا خواهد کرد با ۸۸ سال سن.

۲- برندگان پنجگانه اصلی

Big Five winners
Big Five winners

در میان جوایز اسکار ۵ جایزه برای شرکت کنندگان از اهمیت بیشتری برخوردار است. بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم. به این ۵ اسکار لقب پنجگانه اصلی داده شده. فیلمی که موفق به دریافت این ۵ جایزه به صورت همزمان شود، از اعتبار و جایگاه ویژه ای برخوردار خواهد بود. تا کنون تنها ۳ فیلم موفق به دریافت این پنجگانه شده اند. “در یک شب اتفاق افتاد(۱۹۳۴)It happened One night” ، “بر فراز آشیانه ی فاخته(۱۹۳۴) One Flew Over The Cuckoo’s Nest” و “سکوت بره ها(۱۹۹۱)Silence of the lambs”.

۱-قانون سخنرانی بعد از دریافت جایزه

Oscar Speech
Oscar Speech

مطمئنا دریافت جایزه اسکار برای هر سینماگری، در هر جایگاهی، یکی اتفاق ویژه در تمام دوران حرفه ای اش خواهد بود. و صد البته لحظه ی دریافت جایزه، یکی از احساسی ترین لحظاتی است که تجربه خواهد کرد. اما این لحظه ی ویژه مشکلاتی نیز همراه خود دارد. برای مثال در سال ۲۰۰۲، آکادمی اسکار شاهد یک سخنرانی ” چهار ساعت و بیست و سه” دقیقه ای بود!  از آن زمان به بعد قانونی برای محدودیت مدت زمان سخنرانی بعد از دریافت جایزه وضع شد تا دیگر شاهد پدیده هایی اینچنینی نباشیم. “قانون ۴۵ ثانیه”. در صورتی که سخنران بیشتر از این زمان حرف هایش را ادامه دهد صحبتش توسط گروه ارکستر قطع خواهد شد. البته اگر خیلی با این قانون موافق نیستید، بگذارید به مورد دیگری نیز اشاره کنیم. طولانی ترین سخنرانی انجام شده در تاریخ اسکار. این سخنرانی مربوط به “گریر گرسون” بعد از دریافت جایزه بهترین بازیگر زن در سال ۱۹۳۴ برای فیلم “خانم مینیور” است. زمان دقیق این سخنرانی مشخص نیست اما تخمین زده شده که حدود “پنج ساعت و نیم” خانم گرسون موفق به سخنرانی شدند.

البته، رکورد کوتاهترین سخنرانی اسکار هم متعلق به “ویلیام هولدن” و “آلفرد هیچکاک” بزرگ است. هر دوی آن های بعد از دریافت جایزه، تنها گفتند “متشکرم”. Thank you

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *