پشت پرده مارول چه خبر است! ۱۲ حقیقت در دنیای سینمایی مارول که نمی دانستید

مارول یکی از بزرگترین استودیوهای تولید فیلم دنیا در حال حاضر است. به لطف طرفداران زیادی که دارد هر روز نیز قوی تر و بزرگتر می شود. با هوادارانی عاشق فیلم های ابر قهرمانی که لحظه شماری می کنند عنوان بعدی از این دنیا از راه برسد، به نظر می رسد این مجموعه همچنان به موفقیت خود ادامه دهد. اما در کنار این موارد حقایق جالبی نیز در پس این مجموعه و فیلم هایی که تا کنون ساخته شده اند وجود دارد. امروز می خواهیم نگاهی داشته باشیم به ۱۲ مورد از آن ها.

۱۲- اوج گیری رابرت داونی جونیور

Robert Downey Jr.
Robert Downey Jr.

رابرت داونی جونیور شروعی نوید بخش در سینما داشت. اما با اعتیاد به مواد مخدر دوران سختی برایش رقم خورد. پس از پشت سر گذاشتن این دوران بالاخره در سال ۲۰۰۱ بازگشت مناسبی به عرصه بازیگری در رده بالا داشت و در همان زمان ها به همراه نهاد واسطه گری دوستش برای آثار سینمایی، شروع به بازسازی و مطرح کرده چهره خود کرد. این پروسه و تلاش در نهایت منجر به رفتن او به دنیای سینمایی مارول با فیلم”Iron Man” یا همان “مرد آهنی” شد. در قسمت اول او تنها ۵۰۰ هزار دلار دستمزد گرفت. اما بعد از آنکه فیلم به فروش خیره کننده ۵۶۰ میلیون دلاری دست یافت، که البته بخش مهمی از آن به خاطر فوق العاده ی او در نقش ” تونی استارک” بود، او قراردادی ۱۰ میلیون دلاری برای بازگشت در نقش تونی استارک در قسمت بعدی این فیلم دریافت کرد. در فیلم “مرد آهنی ۳”  او مبلغ هنگفت ۵۰ میلیون دلار دستمزد گرفت. چیزی در حدود ۱۰،۰۰۰% ده هزار درصد افزایش در دستمزد در مقایسه با دریافتی اولین فیلمش. سری “مرد آهنی” لطف بزرگی به رابرت داونی جونیور کرد و دنیای مارول هم در ازایش بازیگری را به دست آوردند که ابعاد جدیدی برای یک شخصیت در دنیای ابرقهرمانی برایشان تعریف کرد.

۱۱- سقوط امپراتوری ترنس هوارد

سقوط امپراتوری ترنس هوارد
سقوط امپراتوری ترنس هوارد

ترنس هوارد در ابتدای کار قراردادی سه گانه با مارول برای پروژه “مرد آهنی” امضاء کرد. او این قول را گرفت که در صورت فروش موفق و تبدیل شدن پروژه به یک چندگانه، دستمزدش افزایش یابد. مبلغی که به او پیشنهاد شده بود در واقع حتی بسیار بیشتر از مبلغ پیشنهادی استودیو مارول به رابرت داونی جونیور بود. اما وقتی که فیلم در باکس آفیش فروش فوق العاده ای را تجربه کرد او تنها بخشی جزیی از مبلغی که قولش را گرفته بود دریافت کرد. ترنس تصمیم به خروج از پروژه گرفت و در نتیجه تمام پول به جیب رابرت داونی جونیور سرازیر شد.

۱۰- ماجرای از دست رفتن ادوارد نورتون

ماجرای از دست رفتن ادوارد نورتون
ماجرای از دست رفتن ادوارد نورتون

ادوارد نورتون برای اجرایی دیگر از نقش معروف “هالک” در فیلم “Avengers” یا همان انتقام جویان خودش را آماده می کرد. اما جاس ودون کارگردان انتقام جویان کمی دودل بود. ظاهرا آن ها جلسه برای بررسی موضوع داشتند. پس از جلسه با نظر کارگردان تایید شد که نورتون نقش هالک را بر عهده بگیرد. اما سه هفته ی بعد او ناگهان مارک روفالو را به عنوان بازیگر نقش هالک در انتقام جویان معرفی کرد. گویا جریان از این قرار بود که بسیاری از افراد استودیو به ودون گفته بودند که نورتون بازیگری است که کار کردن با او سخت است. به همین دلیل او مارک روفالو را جایگزین او کرد.

۹- ساموئل ال جکسون مردی با ۹ جان

ساموئل ال جکسون مردی با 9 جان
ساموئل ال جکسون مردی با ۹ جان

ساموئل ال جکسون تنها شخصی است که قراردادی ۹ فیلمه با استودیو مارول امضا کرده است. در واقع او فیلم ها را گویی او بنا می کند. قهرمانان را معرفی می کند، شخص پشت پرده ای که گویا با شیطان معامله کرده است. جکسون هنوز ۴ فیلم دیگر تا پایان قراردادش با استودیو دارد. همچنین یک فیلم اختصاصی بر اساس کاراکترش هم در میان پروژه ها وجود دارد که قابلیت تبدیل شدن به یک چند گانه دیگر از مارول را دارد. فیلمی که می تواند ماجرای و سرگذشت ایجنت فیوری را برای ما مشخص کند. داستان ظهور، حضور و شاید نزولش. داستانی که می تواند پرده از راز پنهان و مرموزی که فقط خودش می داند و می تواند بردارد.

۸- سرگذشت ماندارین

سرگذشت ماندارین
سرگذشت ماندارین

ماندارین در داستان کمیک مرد آهنی، شخصیتی است نماد ترس واقعی! او شخصیتی است که مدام مشکلات و مخمصه های زیادی برای تونی استارک درست می کند. و همانی است که در همه ی نبرد ها به اصطلاح قسر در میرود و از معرکه می گریزد. در خود فیلم او برای همیشه سرگردان می شود. در ابتدا جان فاورو کارگردان مرد آهنی، قصد داشت ماندارین را به عنوان شخصیت اصلی ضد قهرمان در فیلم قرار دهد، اما بعد تصمیم دیگری گرفت زیرا احساس کرد که این شخصیت بیش اندازه برای قسمت آغازین قدرتمند است. به همین خاطر به نوعی ایده ها را سرهم بندی کرد و همانطور که در قسمت دوم فیلم شاهد بودیم، این موضوع باعث ضعف انسجام و ناهمگونی در داستان شد.

۷- جیمز باند و ثور

جیمز باند و ثور
جیمز باند و ثور

بله، حدس تان درست است! از ابتدا قرار بود نقش ثور به جیمز باند برسد. اما وقتی پیشنهاد بازی به دنیل کریگ داده شد او به دلیل مفاد قراردادش برای پروژه ی چندگانه جیمز باند، موفق به قبول این نقش نشد. استودیو مارول به دنبال یک نام و بازیگر ثابت شده برای کاراکتر ثور بود و به همین دلیل به دنبال جیمز باند رفته بود. اما پس رد پیشنهادشان تصمیم گرفتند به کریس همسورث اعتماد کنند که فردی تقریبا تازه کار در این زمینه بود. اما او به خوبی از پس نقشش برآمد و گویی کاراکتر را مال خود کرد، به طوری که اکنون تصور شخص دیگری در نقش “همر” در این چندگانه  کار دشواری است. استرالیایی کاری که انگلیسی نتوانست را انجام داد!

۶- ماجرای هالک

هیولای سبز آزاد شد
هیولای سبز آزاد شد

حق بین المللی استودیوی مارول توسط والت دیزنی خریداری شده است. اما استودیوهای بین المللی همچنان این حق را دارند که فیلم های به تنهایی با شخصیت هالک بسازند. در واقع والت دیزنی می تواند فیلم هایی بسازد که یکی از ستارگانش هالک باشد، اما این حق را ندارد فیلمی بسازد که تنها ستاره اش شخصت هالک باشد. وکلای استودیو مارول واقعا باید برای چنین قرار داد هوشمندانه ای تشویق شوند. البته اخیرا مارول شروع به همکاری با استودیوهای دیگر کرده است. خصوصا آن هایی که در گذشته روابط خوبی باهم نداشته اند، مانند استودیوی سونی. پس ممکن است که در آینده ی نزدیک شاهد قسمت جدیدی از داستان های هالک باشیم.

۵- کریس ایوانز نقش کاپیتان آمریکا را رد کرده بود

کریس ایوانز نقش کاپیتان آمریکا را رد کرده بود
کریس ایوانز نقش کاپیتان آمریکا را رد کرده بود

کریس ایوانز راجب دو موضوع شک داشت. اول تغییر سایز و رشدی که نیاز بود به بدنش  برای مناسب شدن در نقشش بدهد. دوم اینکه قراردادش درواقع قراردادی ۹ فیلمه بود. در واقع کریس نمی توانست با این موضوع کنار بیاید که او باید یک کارکتر مشابه را بارها و بارها تکرار کند. اما بازخورد و موفقیت اولین قسمت از “کاپیتان امریکا” انقدر عالی و قانع کننده بود که او قراردادش را ادامه داد.

۴- کوین فیج خالق دنیای مارول

کوین فیج خالق دنیای مارول
کوین فیج خالق دنیای مارول

کوین فرج سرپرست و بازیگردان استودیو مارول است. او کسی است که ایده ی گسترش و تقسیم دنیای مارول را معرفی کرد. دنیایی متشکل از چند قهرمانی و تک قهرمانی که همه ی ابرقهرمانان قابلیت ساپورت و نقش آفرینی در آثار یکدیگر یا باهم یکجا را دارند و به نوعی حضور همه ی آن ها حس می شود. البته آن ها حق استفاده از تمام کاراکترهای ابرقهرمانی را نداشتند، با این حال اکثر کاراکترها را در اختیار دارند، به خصوص گروه انتقام جویان. بر همین اساس کوین فرج وام عظیمی را گرفت تا دنیایی بزرگ و پر از ابرقهرمانان را با مارول بنا کند. و این پروژه عظیم با مجموعه “مرد آهنی” کلید خورد. از آن زمان به بعد بود که دنیای سینمایی مارول شکل گرفت.

۳- ماجرای کباب ترکی در انتقامجویان

ماجرای کباب ترکی در انتقامجویان
ماجرای کباب ترکی در انتقامجویان

صحنه معروف به کباب ترکی در نبرد نیویورک اواخر فیلم انتقامجویان ماجرای جالبی دارد. در واقع این صحنه بعد از اکران اولیه فیلم، فیلمبرداری شد. این صحنه چند مشکل اساسی با بازیگر نقش کاپیتان امریکا داشت. کریس ایوانز خودش را برای فیلمبرداری در فیلم “برف شکن” آماده می کرد و در نتیجه موهایش را بسیار کوتاه کرده بود. همچنین ریشش را نیز برای نقش بلند کرده بود. در نتیجه تیم گریم مجبور بود تمام این بخش ها را با کلاه گیس و فک مصنوعی با پروتز پر کند. به هر صورت با تمام این مسایل آن صحنه یکی از خاطره انگیزترین سکانس های فیلم انتقام جویان از آب در آمد و تماشاگران هم سر و صدای زیادی بعد از دیالوگ کباب ترکی تونی استارک در انتهای نبرد نیویورک راه انداختند.

۲- ودون مغز متفکر پشت صحنه

ودون مغز متفکر پشت صحنه
ودون مغز متفکر پشت صحنه

جاش ودون مشاور خلاق در تمام فیلم های مارول است. البته او هیچگاه در کار کارگردان دخالتی نمی کند اما عناصر کلیدی را در شخصیت و داستان هر فیلم مارول اضافه می کند. او خودش یکی از طرفداران کمیک بوده است و راه های جذابتر شدن فیلم ها برای طرفداران را به خوبی بلد است. در پشت صحنه ی بسیاری از تصمیمات درخشان مارول تا به امروز او بوده است. او کسی است که مسولان استودیو مارول را برای چشم انداز عالی فیلم های دنیای مارول و به خصوص انتقام جویان، قانع کرده است.

۱- ثروت مارول

ثروت مارول
ثروت مارول

فیلم “مرد آهنی” سود سر شاری را نصیب استودیو مارول کرد. اما بعد از آن فیلم “هالک شگفت انگیر” نتوانست چندان موفق ظاهر شود. سپس آن ها تصمیم گرفتند دست به چالش بزرگی بزنند و رابطه ای میان تمام شبکه ی مارول ایجاد کنند. بر همین اساس آن ها سری ” انتقامجویان” را معرفی کردند. نقطه ی عطف استودیو مارول همینجاست. یک دنیای جدید اشتراکی با حضور تمام ابرقهرمانان مارول. از آن موقع اگر توجه کرده باشید آن ها مشغول اضافه کردن شخصیت ها، کاراکترها و ابرقهرمانان جدید به این مجموعه بوده اند. و تا به امروز هم که همه چیز عالی بوده!

بیشتر بخوانید  فیلم مهیج و جذاب Hobbs and Shaw
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • سینما
  • مارول
  • پشت پرده مارول چه خبر است! ۱۲ حقیقت در دنیای سینمایی مارول که نمی دانستید