بی لیاقت ها! ۱۰ مورد از بدترین برندگان اسکار در تمام دوران

راسل کرو

روی این موضوع که جایزه اسکار جایزه بسیار مهمی است کسی شک ندارد. این جایزه گستره ی وسیعی از بینندگان را به سمت یک فیلم می کشاند و برای بازیگران برنده نیز آینده ی درخشان تری پیش بینی می شود. البته خب! همیشه و الزاما جایزه اسکار بهترین های هر سال را معرفی نمی کند. به همین خاطر هر از گاهی شاهد این هستیم که فیلمی یا بازیگری نالایق بالای صحنه رفته و جایزه بهترین ها را دریافت کرده است. امروز قصد داریم نگاهی داشته باشیم به ۱۰ مورد از بازیگرانی که میان دیگر برندگان از کمترین لیاقت برخوردارند. بعضی از آن ها واقعا خوب اند و به سختی شاید بتوانیم جزو رده متوسط ها طبقه بندی شان کنیم، اما وقتی آن ها را در کلوپ برندگان اسکاری مانند “دنیل دی لویس” و یا “مریل استریپ” می گذاری و مقایسه می کنی، حتی به سختی دیگر رده متوسط تلقی می شوند. با این توضیحات، به سراغ لیست ۱۰ نفره ضعیف ترین برندگان اسکار همه ی ادوار می رویم.

۱۰- متیو مک کانهی (Matthew McConaughey)

متیو مک کانهی

باشه، باشه، خیلی خب! صبر کنید. او یک استعداد و علاقه خاصی در انتخاب نقش هایی که بیشتر تماشگرپسند باشند تا بازی محور دارد، اما اگر اینطور هم نباشد و قصدی در کار نباشد، باز انتخابهایش جای بحث دارد. این حس زیبایی شناسی قوی مک کانهی گاهی بر علیه او عمل می کند و تنها وقت هایی که اینطور نمی شود بازی های شگفت انگیزی از او میبینیم. بیایید باهم روراست باشیم، او تنها بعد از بازی در فیلم “باشگاه خریداران دالاس” بود که به عنوان یک بازیگر سطح اول مطرح شد. نقش های متعاقبش یعنی “کارآگاه واقعی” و “در میان ستارگان” در واقع نقش مهر تاییدی داشت بر یک ستاره ی هالیوودی پولکی بودن. البته در ابتدای دوران بازیگری خود چند بازی قابل تامل و تاثیر گذاشت داشت اما تنها رگه هایی از یک بازی درخشان در آثاری چون “مات و مبهوت” و “آمیستاد” از او شاهد بودیم. مشارکت های اخیرش با فیلمسازان اصلا چیز جالبی از آب در نیامده و شاید تنها اثر جالب توجه این چند وقت را بتوان در اقتباسی که از استفان کینگ برگرفته شده بود یعنی “برج تاریک” نام برد. متیو مک کانهی بازیگر خوبی است، اما هنوز چند فیلم و بازی درخشان و تماشایی کم دارد تا بتوانیم از او به عنوان بازیگری لایق با کارنامه ی درخشان نام ببریم.

بیشتر بخوانید  "فرشتگان و شیاطین" نگارشی از 12 نبرد برتر تاریخ سینما میان قهرمانان و تبهکاران

۹- جرج کلونی (George Clooney)

جرج کلونی

سوگولی سابق تلویزیون که به لطف ظاهر زیبا و افسون جذابیتش تبدیل به یک ستاره سینما شد. بعد از بازی در چند فیلم پر انتقاد در ابتدای دوران بازیگری اش، بالاخره نقش معروف کننده و حکم سکوی پرتابش را در فیلم ” ۱۱ یار اوشن” انجام داد. او نه تنها برنده جایزه اسکار بازیگری است، بلکه کارگردانی بسیار قابل و فیلم نامه نویسی باهوش است که در مجموع ۷ نامزدی جایزه اسکار در ۶ بخش متفاوت آکادمی که در دو مورد آن ها برنده شده است را در کارنامه خود دارد. به عنوان یکی از مشهور ترین چهره های سینما و یک فعال حقوق بشری شناخته می شود که حق انتخاب ویژه ای برای انتخاب نقش ها و کارهایی که می خواهد در آن ها بازی کند و بدرخشد دارد. اما! در کنار همه ی دستاوردها و قدرتش، یک موضوع غیر قابل انکار دیگر نیز وجود دارد. اینکه همیشه احساس می شده نقش های خوبش بیش از اندازه بزرگ نمایی می شده و فاصله بین دو فیلم با بازی خوب از او کمی بیش از اندازه است. جرج کلونی بیشتر یک بازیگر کاریزماتیک در فیلم هایش بوده تا بازیگری که با بازی اش و تکنیک بازیگری اش بیننده را تحت تاثیر قرار دهد. هر سه مورد نامزدی اسکار بازیگری او از فیلم هایی می آید که او را خیلی به عنوان شخص معتبری مطرح و تماما روی او زوم بوده است. در واقع او در در فیلم ها به عنوان یک ستاره می درخشد اما کلاس و کیفیت بازیگری اش هیچوقت شما را آنگونه که باید تحت تاثیر قرار نداده. قبل از اینکه فیلمی که او بازی کرده فراموش شود، بازی اش را فراموش می شود.

۸- جولیا رابرتز (Julia Roberts)

جولیا رابرتز

اگرچه جولیا رابرتز هیچوقت در لیست بدترین بازیگران نبوده، اما در لیست بهترین ها هم هیچگاه جایگاهی نداشته است. حتی در آینده نزدیک هم با بودن در این لیست فاصله زیادی دارد. همه ما دوستش داریم و فیلمهایش هم آثاری لذتبخش برای تماشا هستند، اما متاسفانه علاقه زیادی به تکرار خودش و نقشش در اکثر فیلم هایش دارد. او با بازی در چند فیلم کمدی-رمانتیک در دهه ۹۰ توانست خودش را مطرح کند و با بازی خیره کننده اش در فیلم “اریک براکویچ” جایزه بهترین بازیگری آکادمی اسکار را دریافت کرد. اما اگر شما نگاهی به کارنامه بازیگری اش داشته باشید متوجه خواهید شد که پای ثابت تنها یک سری فیلم های با موضوع مشخص و معروف در طول سه دهه کار حرفه ای اش بوده. اینکه جزیی از یک فیلم موفق باشید یک چیز است، ولی جسارت تغییر و ایفای نقش های متفاوت و انتخاب آثاری کمتر شناخته شده چیز دیگری است. این که همیشه حاشیه امنی برای انتخاب های بازیگری ات داشته باشی هیچ چیز خارق العاده ای در آن نهفته نیست. مشکلی که در مورد بازی اش وجود دارد انطباق پذیری پایینش و همچنین تقریبا در تمام آثارش در نقشی مشابه کار کرده است. خب ما چگونه می توانیم عاشق چهره ی آشنای همیشگی اش باشیم در عین حالی که او نمی تواند این حقیقت که از امتحان کردن نقش های متفاوت و چالش های جدید می ترسد را پنهان کند؟!

بیشتر بخوانید  اکران لایو اکشن Mulan و فیلم A Quiet Place: Part 2 هم به تعویق افتاد

۷- ساندرا بولاک (Sandra Bullock)

ساندرا بولاک

ساندار بولاک توانسته در یک سال هم جایزه اسکار را ببرد، هم تمشک طلایی را. این نکته بسیار قابل تاملی است و باعث می شود مسایل زیادی را در نظر بگیریم. مثلا اینکه او در سالی که جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را در فیلم “محوطه خطا” یا همان “The Blind Side” برنده شد، در جشنواره بافتا “BAFTA” حتی نامزد دریافت جایزه هم نشده بود. در صورتی که این جشنواره اصولا معرف برنده های احتمالی اسکار و معرف کیفیت بازیگران برای دریافت آن جایزه است. الزاما این موضوع بدی نیست که بازیگری جایزه تمشک طلایی را ببرد. تا کنون بازیگران بزرگی نیز به خاطر بازی های عجیب غریبشان این جایزه را برده اند. همچنین ساندرا بولاک در تعدادی از معروفترین و محبوبترین فیلم های قرن ۲۰ و ۲۱ مانند “Miss Congeniality 1 و ۲” و همچنین “سرعت”  ایفای نقش کرده است. اما تنها بعد از فیلم “جاذبه” در سال ۲۰۱۳ بود که همگان بازی با کیفیت و کاملا مناسب کاراکترش را تحسین و تایید کردند. مورد دیگر هم اینکه هیچکس نمی تواند این موضوع را که او بیش از حد ارزشگذاری شده و اغراق شده را رد کند.

۶- راسل کرو (Russell Crowe)

راسل کرو

او به خاطر کاراکتر فوق العاده ای که در نقش یک ژنرال رومی در فیلم گلادیاتور خلق کرد بسیار مشهور شد، اما کمتر کسی راجب رفتارهای نامناسب و پرخاشگری هایش، زیادی روی در مصرف نوشیدنی های الکلی و رفتارهای تهدید آمیزش می داند. رفتارش خارج از چهارچوب دوربین، وقتی در سال ۲۰۰۵ به اتهام حمله خشونت آمیز درجه ۲ توسط پلیس نیویورک دستگیر شد، که توسط خودش با این جمله ی “شرم آور ترین وضعیت ممکن” که تا بحال خودش را گرفتارش کرده، هیچ افتخاری برایش نداشته است. جدا از نقش آفرینی خاطره انگیز او در فیلم های “گانگستر آمریکایی(۲۰۰۷)” و “بینوایان(۲۰۱۲)” به عنوان چند مورد کوتاه، در سال های اخیر وضعیت بازیگری و حرفه اش با سرعت زیادی در حال نابود شدن است.

بیشتر بخوانید  اکران ویژه فیلم No Time To Die در چین به دلیل ویروس کرونا لغو شد

۵- هالی بری (Halle Berry)

هالی بری

به جز بازی اش در فیلم “توپ هیولا”، و البته بازی تحسین برانگیزش در “چیزهایی که درآتش از دست دادیم” هیچ بازی قابل ستایش دیگری از او در دسترس نیست. هالی بری همچنین موفق به انجام شاهکار نادر دریافت هر دو جایزه اسکار و تمشک طلایی شده است.

۴- گوئینت پالترو (Gwyneth Paltrow)

گوئینت پالترو

افسون فریبنده و ظاهر دوست داشتنی او می توانست شما را قانع کند به خودتان بگویید او یک بازیگر خوب هم هست. خب، متاسفانه اینطور نیست. به جز اجرای قوی اش در فیلم خوش اسکار “شکسپیر عاشق” که به در میان بهت همگان جوایز اسکار را یکی پس از دیگری از آن خود می کرد، به سختی می توان اثر قابل توجهی از او نام برد. حتی جایزه ی اسکاری که در آن سال برنده شد نیز جای بحث دارد!

۳- نیکولاس کیج (Nicholas Cage)

نیکولاس کیج

نیکولاس کیج بازیگری است که الان ۳ دهه است در عرصه سینما و بازیگری مشغول است. با جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد برای فیلم “ترک لاس وگاس” به راحتی می توانست خودش را برای مدت ها در صنعت سینما بیمه کند و به عنوان یکی از درخشان ترین نام ها در این صنعت بدرخشد. یک بازیگر کامل از تمام جنبه ها. اما او شروع به بازی فیلم های تجاری کرد و البته هنوز هم در حال انجامش است، نوسان بسیاری در کارنامه اش مشاهده می شود و بازیگری اش به اصطلاح “بگیر نگیر” دارد.

۲- جنیفر هادسون (Jennifer Hudson)

جنیفر هادسون

در سال ۲۰۰۴ جنیفر هادسون با فینالیست شدن در مسابقات آمریکن آیدل و کسب جایگاه هفتم معروف شد. به عنوان یک بازیگر وقتی از کاراکتر “افی وایت” در فیلم “دختران رویایی” رونمایی کرد، توانست تحسین همگان را به همراه داشته باشد و متعاقبا موفق به دریافت جایزه اسکار شد. اما این بازیگر معنای واقعی عبارت “یکبار برای همیشه” است!

۱- شر (Cher)

شر

بهتر است راجب مهارت های بازیگری اش حتی صحبت هم نکنیم! یک بازی فوق العاده ارائه کرد، اسکار را برد، و ناپدید شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *