دستگاهی که قابلیت تکان دادن بدون لمس را فراهم می کند

با پیشرفت تکنولوژی، ربات‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی نقش مهمی در ساخت‌و‌ساز و علم پزشکی ایفا می‌کنند. به دلیل حساسیت زیاد این رشته‌ها، استفاده از ربات‌ها مراقبت‌های خاصی را نیاز دارد؛ تا جایی که در بعضی موارد هر‌گونه تماس مستقیم ممکن است فاجعه‌آور باشد. اما راه‌حل این مشکل چیست؟ در ادامه با بروزنیوز همراه باشید.

مارسل اسچاک (Marcel Schuck)، محقق دانشگاه ETH شهر زوریخ، ربات فراصوتی را اختراع کرده است که می‌تواند اجسام کوچک را بدون نیاز به لمس فیزیکی به حرکت در‌آورد. این دستگاه از دو نیم‌کره‌ی مجهز به بلند‌گو‌های کوچک و بسیار بلند تشکیل شده است. همچنین این دو نیم‌کره به صفحه‌های تشکیل شده از میکرو‌چیپ متصل هستند.

اسچاک یک کره‌ی بسیار کوچک را میان دو نیم‌کره‌ی دستگاه قرار داد و به علت فشار ایجاد شده توسط امواج فرا‌صوتی، کره‌ی کوچک بین دو صفحه معلق باقی ماند. در حقیقت، کره‌ی کوچک میان فشاری که امواج فراصوتی از جهت‌های مخالف به یکدیگر وارد می‌کنند به دام افتاده است. به این پدیده پرواز آکوستیک نیز می‌گویند.

اسچاک همچنین نرم‌افزاری را طراحی کرده است که از طریق آن می‌توان با توجه به وزن جسم مورد نظر، فشار بین صفحات را کم یا زیاد کرد. قابلیت تعیین اندازه فشار بین نیم‌کره‌ها، ما را از داشتن چند دستگاه متفاوت برای اجسام مختلف بی‌نیاز می‌کند.

پژوهشگران معتقدند که این پروژه می‌تواند کاربرد‌های زیادی در صنعت و علم پزشکی داشته باشد. اما خود اسچاک هم عقیده دارد که این دستگاه هنوز کامل نشده است. وی هم‌چنان پذیرای تغییراتی خواهد بود که بر اساس نظر صنعت‌گران بر‌روی دستگاه ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید  شیوع ویروس کرونا باعث تعطیلی سینما‌های کشور چین شد

منبع: Beebom

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

تبلیغات گروه سایبری آبی

1 دیدگاه در “دستگاهی که قابلیت تکان دادن بدون لمس را فراهم می کند

من موندم علم پارسال پیشرفت کرد یا امسال ؟
سرعت تکنولوژی زیاده و ترمز بریده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *